Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sonda New Horizons v tuto chvíli prolétá kolem planetky Ultima Thule

Sonda New Horizons
Sonda New Horizons
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) čeká na signál ze sondy New Horizons, která měla dnes po půl sedmé ráno SEČ proletět kolem planetky Ultima Thule. Jde o nejvzdálenější objekt sluneční soustavy, k němuž se dostala sonda vyslaná ze Země. Aparát planetku, vzdálenou od Země 6,6 miliardy kilometru, vyfotografuje a signál z něj byl měl doletět k Zemi v 16:28 SEČ, uvádí stanice BBC.

"Do toho, New Horizons! Zatím nikdy vědecký aparát nezkoumal nic tak vzdáleného," zvolal v 06:33 SEČ, tedy ve chvíli, kdy měla sonda začít snímkovat, vědecký ředitel laboratoře aplikované fyziky Johnse Hopkinse Alan Stern.

Předtím přiznal, že nebude zastírat, že existuje určité riziko a že tým očekává "jako na jehlách, jak to dopadne". New Horizons míjí planetku o průměru asi 30 kilometrů ve vzdálenosti 3500 kilometrů od jejího povrchu. Riziko spočívá v tom, že by aparát mohl při průletu narazit do kousků ledu nebo kamení. Při jeho rychlosti 14 kilometrů za vteřinu by se mohly přístroje poškodit už při srážce s částicemi o velikosti zrnka rýže.

NASA vysílá na své stránce www.nasa.gov/nasalive simulaci přeletu sondy doprovázenou skladbou, již pro tuto příležitost zkomponoval kytarista skupiny Queen Brian May, který má doktorát z astrofyziky.

První signál ze sondy by měl k Zemi dorazit v 15:45 SEČ a na 17:30 SEČ je ohlášena tisková konference. Ve středu pak má NASA na briefingu ohlásit vědecké poznatky o Ultima Thule.

Témata:  sonda New Horizons vesmir NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír)

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.