Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolem Země krouží "tajný raketoplán", na své poslední misi trhl rekord

Archivní záběr stroje X-37B
Archivní záběr stroje X-37B
Foto: Boeing

Americký experimentální raketoplán X-37B vytvořil rekord v délce trvání svých vesmírných misí. Při nynější páté misi podle webu space.com v pondělí překonal svůj nejdelší let z předchozí expedice, který trval 717 dnů 20 hodin a 42 minut. Na oběžné dráze je nyní už 720 dnů.

Miniraketoplán provozovaný americkým vojenským letectvem vynesla do vesmíru předloni 7. září raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX. O úkolech jeho mise označované jako OTV-5 se ví jen málo, ostatně stejně tomu bylo u předchozích letů. Jde o tajné aktivity, o nichž armádní instituce hovoří pouze obecně.

#X37B #OTV5 that just broke its spaceflight-duration record, photographed on June 29. This was the test-image over longer range before the more detailed later shot. This image shows especially nicely the wings and tail-wings of this space plane: https://t.co/keYRRFfbrj pic.twitter.com/6oMs4Hy75J

— Ralf Vandebergh (@ralfvandebergh) August 27, 2019

Mezi technologie testované v programu stroje X-37B patří podle sdělení letectva pokročilé navádění, navigace a řízení, systémy tepelné ochrany, avionika, vysokoteplotní konstrukce a těsnění, přizpůsobivé opakovaně použitelné izolace, lehké elektromechanické letové systémy, pokročilé pohonné systémy, nové materiály a autonomní orbitální let včetně návratu a přistání.

X-37B je mnohem menší než již dosloužilé raketoplány americké vesmírné agentury NASA. Je dlouhý 8,8 metru, vysoký 2,9 metru a rozpětí křídel má 4,6 metru. Ve vesmíru získává energii pomocí solárních panelů. Předchozí misi OTV-4 miniraketoplán ukončil v květnu 2017.

Témata:  raketoplán X-37B USA vesmir

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.