Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je TTIP opravdu u konce? Šéf vyjednávačů EU to odmítl

Vlajka EU
Vlajka EU
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel v neděli uvedl, že rozhovory o TTIP v podstatě zkrachovaly. Šéf vyjednávacího týmu Evropské komise pro obchodní jednání s USA Ignacio Garcia Bercero dnes jeho slova mírnil.

 "Podle mého názoru rozhovory s USA de facto ztroskotaly, ačkoli to nikdo ve skutečnosti nepřiznává," prohlásil vicekancléř Gabriel v televizi ZDF k plánované dohodě s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Dodal, že během 14 kol rozhovorů se zástupci EU a USA nedohodli na žádné z 27 projednávaných kapitol.

Na otázku agentury AP ohledně pravdivosti Gabrielova tvrzení Bercero řekl: "Ne, ne. Vzpomeňte si, co říkal Mark Twain." Twain jednou poznamenal, že "zprávy o mé smrti nesmírně přeháněly".

Úřad obchodního zmocněnce USA se ke Gabrielovým výrokům zatím nevyjádřil.

Témata:  TTIP Sigmar Gabriel EU

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.