Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ÚSTR připravil web o historii v komunistickém Česku

Ústav pro studium totalitních režimů
Ústav pro studium totalitních režimů
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) připravil pro zahraniční studenty v Česku nebo učitele v zahraničí internetový portál, který jim pomůže zodpovědět některé otázky z historie socialistického Československa.

Webová stránka s názvem Socialism Realised. Life in Communist Czechoslovakia 1948-1989 je tak například inspirací i pro výuku o roku 1968, kdy Československo obsadila vojska pěti států Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou.

Vedle toho zájemci na webu najdou i ukázky z dobových a současných filmů. Jednou z nich je video ze seriálu Zdivočelá země, které zpracovává dilema vstupu do komunistické strany. "A to není záležitost jen Československa, ale všech zemí východního bloku. Takže to můžou (učitelé v zahraničí) použít k obecnější výuce o východním bloku," řekl historik a didaktik ústavu Čeněk Pýcha. Podle něj jsou na portálu ale i ukázky z dobové novinářské produkce, mimo jiné článek Ztroskotanci a samozvanci z Rudého práva o Chartě 77.

Česká a německá tajná služba společně vydaly odbornou publikaci, která se zabývá činností Spolkové zpravodajské služby během takzvaného pražského jara v roce 1968, řekl mluvčí Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Jaroslav Hrbek. Německo-český dokument si zájemci mohou zdarma stáhnout z webu ÚZSI.

Právě historici ÚZSI se s kolegy z německé BND (Bundesnachrichtendienst) na tvorbě publikace Spolková zpravodajská služba a Pražské jaro 1968 (Der Bundesnachrichtendienst und der "Prager Frühling" 1968) podíleli.

"Studie přináší komparativní pohled do prostředí západoněmecké BND a československé StB (Státní bezpečnost), které byly díky společné státní hranici každodenními soupeři na bojišti studené války," poznamenal Hrbek. Dokument, který je určen pro odbornou i laickou veřejnost, je podle něj "příspěvkem pro pochopení, jak fungovaly zpravodajské služby na dvou stranách 'železné opony' v rámci politického a společenského vývoje bouřlivého roku 1968".

Témata:  Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) komunismus historie

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.