Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Peres si vážil si Havla a k Česku měl dobý vztah, vzpomíná Pojar

Tomáš Pojar, MA. Vystudoval v Česku politologii a mezinárodní vztahy a v Izraeli bezpečnostní studia, v minulosti působil v neziskovém sektoru, mj. jako ředitel humanitární organizace Člověk v tísni, a později jako diplomat. V posledním období byl českým velvyslancem v Izraeli. Ve své funkci prorektora pro zahraniční vztahy se zabývá rozvojem mezinárodních kontaktů akademického i projektového typu.
Tomáš Pojar, MA. Vystudoval v Česku politologii a mezinárodní vztahy a v Izraeli bezpečnostní studia, v minulosti působil v neziskovém sektoru, mj. jako ředitel humanitární organizace Člověk v tísni, a později jako diplomat. V posledním období byl českým velvyslancem v Izraeli. Ve své funkci prorektora pro zahraniční vztahy se zabývá rozvojem mezinárodních kontaktů akademického i projektového typu.
Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Praha - Bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar se domnívá, že zesnulý izraelský exprezident Šimon Peres byl posledním, kdo v Izraeli spojoval současnou politickou scénu s generací zakladatelů židovského státu. Poukázal na to, že Peres byl opakovaně premiérem, přestože se mu nepodařilo vyhrát žádné volby.

V roli prezidenta podle Pojara Peres spojoval společnost i politiky a stal se doma i v zahraničí symbolem novodobé historie Izraele. Vážil si českého prezidenta Václava Havla a jako člověk pocházející z Polska měl přirozený vztah ke střední Evropě, k Československu i České republice, podotkl.

I proto podle něj není náhodou, že právě on byl prvním izraelským představitelem, který už v lednu 1990, ještě před obnovením diplomatických styků, navštívil Prahu. „Vážil si Václava Havla," napsal Pojar. Připomněl, že Peres navštívil konferenci Forum 2000 a jako prezident přijel podepsat kondolenční knihu na českou ambasádu poté, co Havel zemřel.

Peresova poslední návštěva Prahy ve funkci prezidenta proběhla v roce 2009. „Po státní večeři na Pražském hradě se tehdy, ve svých pětaosmdesáti letech, vypravil do noční Prahy, do baru, zatancovat si. I tento příběh snad nejlépe svědčí o jeho nezdolné vitalitě," zavzpomínal Pojar.

V politice měl sice mnoho nepřátel a oponentů, i ti ale podle Pojara v posledních letech oceňovali Peresovu výdrž a nezdolnost. „Všichni museli uznat, že pro Izrael mnohé vykonal, že se Izraeli snažil věrně sloužit. I ti, kteří nesouhlasili s jeho mírovými iniciativami, oceňovali například fakt, že stál například u zrodu izraelského jaderného programu," podotkl Pojar.

Peres byl podle něj i ve svých 90 letech nesmírně činorodý. „Vždy bylo zajímavé a inspirativní se s ním bavit, naslouchat mu. Byl vizionářem, byť se mnohé z jeho vizí, přinejmenším zatím, nenaplnily," doplnil bývalý velvyslanec, který byl na misi v Tel Avivu od roku 2010 do roku 2014.

Témata:  Simon Peres Tomáš Pojar

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.