Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko je i náš problém, burcuje politik Gabal

Turecko, ilustrační foto
Turecko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha – Český politik, poslanec za KDU-ČSL, sociolog a jeden ze zakladatelů Občanského fóra Ivan Gabal se na sociálních sítích zamyslel nad kritikou Ankary, která se v posledních dnech týká především dohody o uprchlících, jejich navracení z řeckých břehů do Turecka a finanční pomoci. Jednu věc by si podle něj měli Češi uvědomit.

Gabal se na sociálních sítích zamýšlel především nad výročím vstupu Česka do Severoatlantické aliance. „NATO udržují pohromadě vůle a prostředky jeho členů. Padli jsme několikrát, než jsme se k této možnosti dostali. 1938, 48, 68 jsme nebyli uznáni za součást Západu, ani v roce 1999 nebyl vstup samozřejmostí. Museli jsme hodně máknout. Později i za Slovensko, Balty a Balkán," připomíná okolnosti vstupu do NATO poslanec.

Bez střední Evropy v NATO by podle něj Česko nedosáhlo na „klub nejbohatších zemí – EU". „Dáváme i po letech do těchto spolků dost vůle, prostředků a ochoty ke sdílení odpovědnosti za západní svět? V obojím jsme čistým příjemcem, v NATO jsme svým podílem deficitní, free rider. Věci ovšem mají svou logiku. Co jsme ušetřili na obranných výdajích a na svých spojencích uplynulou dekádu, zrychleně spálíme na podporu spojenců zatížených uprchlíky," vysvětluje politik.

I proto podle něj není na místě, když někteří kritizují Turecko a ohrnují nad ním nos. „I Turecko rozhodovalo v roce 1999 o našem členství, a nevím jak velkou důvěru jsme jako bývalá komunistická země budili právě u těch, kteří nesli břemeno zadržování komunistické expanze. Neuškodí se na dnešní Turecko podívat i jeho tehdejší vůlí vpustit nás do západní civilizace. Nejsme dnes Turkům povinni vděčností, ale spojeneckou spoluodpovědností za jejich bezpečí," dodal Gabal.

Pod příspěvkem se následně strhla debata. Jeden z uživatelů připomněl, že Turecko se od těch dob změnilo a že teď jde o „islámskou diktaturu provádějící islamizaci Evropy a útočící na Řeckou svrchovanost v Egejském moři". Zmínil také vyvražďování Kurdů a hybridní válku mezi Tureckem a Řeckem a potažmo i celou EU pomocí uprchlíků.

„Řecku pomáháme, nechce. Ano, na Turecko je třeba tlačit i z hlediska vnitřních poměrů, ale zásadně, která další země má 2,7 milionu uprchlíků a přijímá další. Která země je vtlačována do války Ruskem. Jinak ještě drobnost, Řecko není obětí Turecka, ale imigranty propouští především Syrizia. Jinak ten status je ale o něčem jiném, že," komentoval do poslanec.

Témata:  Ivan Gabal NATO (Severoatlantická aliance) Turecko

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají.