Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři ošetří jen odřeninu. Nemocnice v Benešově dál zápolí s kryptovirem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení funguje ve stejném režimu jako ve středu, řekl ČTK dnes ráno mluvčí nemocnice Petr Ballek. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace neohrožuje pacienty, ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají.

Provoz zdravotnického zařízení ochromil v noci na středu počítačový kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Problémy mohou teoreticky trvat i týdny.

"Nejsou ohroženy lidské životy a žádná data neunikla ven," řekla hejtmanka dnes dopoledne novinářům. Zatím podle ní není možné obnovit chod systému, závisí to i na rozhodnutí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). "Uvidíme, jak dlouho to bude trvat. My doufáme, že to bude trvat co nejkratší dobu, ale nemluvíme o hodinách, ale mluvíme o dnech, možná týdnech," upozornila Pokorná Jermanová.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. Stále nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace jsou zrušené. Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém.

Laboratoř podle Pokorné Jermanové funguje starým způsobem, který je pomalejší. "Pokud se někomu něco stane, tak do nemocnice přijet může a bude ošetřen v rámci rozšířené první pomoci," řekla hejtmanka.

Záchranná služba nadále převáží pacienty do jiných zařízení, ostatní krajské nemocnice nezaznamenaly nadměrný nápor pacientů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) je připraven kraji poskytnout zázemí ve fakultních nemocnicích, podle hejtmanky to ale není potřeba. Kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět lidí. Šlo o pacienty z jednotky intenzivní péče a ARO, jejichž léčba je vázána na odborná vyšetření.

Na nápravě pracují odborníci, nemocnice spolupracuje se specialisty z NÚKIB, firmy Eset a policejními experty. Dnes k nim přibude ještě odborník z Letiště Praha. Podle hejtmanky je zabezpečení krajských nemocnic v pořádku a jde o věc, kterou je těžké ovlivnit, protože hackeři jsou vždy o dva kroky napřed. "Je předčasné dělat nějaké závěry. Budu žádat odborníky, aby nám udělali analýzu, abychom se z toho poučili," řekla. Nemocnice podle ní zareagovala správně a její krizový plán je dobře nastavený.

Kryptoviry neboli ransomware napadají informační systémy firem, soukromé počítače i chytré mobilní telefony s cílem je zablokovat a vybrat od uživatelů výkupné za jejich zprovoznění. Výše výkupného se může pohybovat od zlomku bitcoinu až po statisícové částky. Na dotaz, zda bylo po benešovské nemocnici žádáno výkupné, hejtmanka nechtěla odpovědět s poukazem na to, že případ vyšetřují kriminalisté.

Policie dnes na twitteru oznámila, že případ je kvalifikován jako neoprávněný přístup k PC systému a nosiči informací. Prošetřuje ho krajské policejní pracoviště odboru analytiky a kybernetické kriminality v úzké spolupráci s NÚKIB a antivirovou společností.

Témata:  počítačové viry nemocnice Středočeský kraj

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 18:02

Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci Ukrajině, Tchaj-wanu a Izraeli

Americký prezident Joe Biden podepsal návrh zákona o pomoci pro Ukrajinu, Tchaj-wan a Izrael, což znamená, že Spojené státy vyčlení na balíček pro Kyjev přibližně 61 miliard dolarů. Několik hodin předtím ho podpořil Senát.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy