Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový kryptovirus, který v noci na dnešek napadl nemocniční počítačový systém. Nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace byly zrušené. Na nápravě pracují IT odborníci, nemocnice spolupracuje se specialisty na kybernetickou bezpečnost, řekl ČTK ředitel Roman Mrva. Případem se zabývá také policie.
Jak dlouho problémy potrvají, není známo. Podle Mrvy se je určitě nepodaří vyřešit dnes. Teoreticky by jejich odstraňování mohlo zabrat i týdny, což je podle ředitele krajní možnost, kterou si nikdo nepřeje. Nemocnice vyzvala pacienty, aby si k návštěvě vybrali jiné zařízení. Její areál je dnes po zveřejnění informace v médiích neobvykle prázdný.
Výpadek začal ve 02:17 na chirurgické ambulanci, kde se zpomalovaly počítače, a v 02:50 již nebyly IT systémy funkční po celé nemocnici. Virus překonal bránu firewall a dva aktuální antivirové systémy. "Napadl většinu serverů a pracovních stanic, jichž je 300. V současné době je významně omezen provoz nemocnice. Nelze spustit žádný laboratorní ani žádný jiný přístroj včetně počítačové sítě," řekl Mrva.
V ordinacích nelze provést vyšetření, ambulantní specialisté přeobjednávají pacienty na jiné termíny. Nemocnice zajistila náhradní provoz pro hospitalizované. O problémech informovala policii, záchrannou službu a zdravotnická zařízení v okolí. Záchranná služba převáží pacienty do okolních nemocnic v Příbrami, Říčanech, Sedlčanech a pražské Krči a posílila posádky tak, aby stíhaly časové dojezdy.
"Situaci máme pod kontrolou a jsou přijímána veškerá opatření pro co nejrychlejší obnovení běžného provozu tak, aby se omezení co nejméně dotklo pacientů," uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Ostatní krajské nemocnice podle ní problémy nemají.
Původ a typ viru analyzuje tým odborníků, pomoc nabídli i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Podle Mrvy by expreti měli postupně očišťovat jednotlivé servery a spouštět informační systém. Nemocnice má data zálohovaná, vir ale napadl i zálohový server. Podle ředitele je tak otázkou, jestli zařízení o některé údaje nepřijde. Odborníci ale Mrvu ujistili, že data nemohl nikdo ze systému vytáhnout a zneužít je.
Mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková ČTK řekla, že situací v nemocnici se na základě zpráv z médií a sociálních sítí zabývají také policisté, a to jak kriminalisté z Benešova, tak specialisté z odboru kybernetické kriminality krajského policejního ředitelství. "Spolupracují s IT specialisty benešovské nemocnice. Zajišťují důkazy a provádějí další úkony trestního řízení, právní kvalifikace zatím nebyla stanovena," dodala.
Benešovská nemocnice má spádovou oblast se 120.000 obyvateli, v turistické sezoně je to až čtvrt milionu lidí. Poskytuje péči pacientům z Benešovska, z Votic, Vlašimi, Sedlčan, Sázavy a jejich okolí a z okresů Praha-východ, Praha-západ a Tábor.
Témata: počítačové viry, nemocnice, Středočeský kraj, Jaroslava Jermanová, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)
Související
1. února 2020 20:08
24. prosince 2019 13:01
12. prosince 2019 15:10
5. května 2019 20:23
8. března 2019 13:25