Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus: Předpověděl spisovatel Koontz budoucnost? ptá se list The Guardian

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Uživatelé sociálních sítí se nestačí divit podobnosti mezi epidemií koronaviru a knihou amerického spisovatele Deana Koontze. Obálka jeho románu z roku 1981 The Eyes of Darkness (Oči temnoty), ve kterém se vyskytuje motiv smrtícího viru Wu-chan-400 pocházejícího z čínského Wu-chanu, má už desetitisíce sdílení na facebooku.

Někteří odmítají uvěřit, že jde o náhodu, a objevují se teorie o tom, že Koontz předpověděl budoucnost.

V Koontzově knize byl virus vyrobený v laboratořích za čínským městem Wu-chan a podle toho také dostal svůj název. Lidé na internetu poukazují na skutečnost, že nový typ koronaviru způsobující onemocnění COVID-19 byl také poprvé zaznamenán ve Wu-chanu, hlavním městě čínské provincie Chu-pej.

The Guardian píše, že tím ale podobnost mezi Koontzovou fikcí a aktuální realitou končí. Románový virus Wu-chan-400 na rozdíl od skutečného koronaviru například zabíjí sto procent nakažených.

Agentura Reuters připomíná, že také neexistují žádné důkazy o tom, že by se nový koronavirus přenesl na člověka v laboratoři. Za zdroj nynější nákazy je považováno wuchanské tržiště, kde se prodávají divoce žijící zvířata.

Motiv pandemie nebo globální katastrofy se vyskytuje v mnoha dalších knihách nebo filmech. Deník The Guardian připomíná například snímek Nákaza z roku 2011. V něm se smrtící virus rozšíří po celém světě. Motiv uměle vyvinutého viru, který zahubí celé lidstvo vyjma jednoho člověka, se objevuje také v temném románu Přežívá nejsmutnější kanadské autorky Margaret Atwoodové.

Témata:  Literatura koronavirus (coronavirus) COVID-19 knihy

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.