Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Termit dokáže vyrovnat námořní síly! Proč se jej bojí i bitevní lodě?

P-15 Termit
P-15 Termit
Foto: Wikimedia Commons

Sovětský svaz nikdy nebyl silný v hladinových lodích. Rudé námořnictvo nevlastnilo ani letadlové ani bitevní lodě, křižníků mělo několik a zaostávalo i v počtu korvet. Klasická námořní bitva byla pro něj nemyslitelná. Jak tedy vyrovnat síly a ohrozit velké jednotky protivníka? Odpověď zněla: protilodní střela.

Po 2. světové válce se Sovětům dostal do rukou německý výzkum řízených protilodních střel Henschel Hs 293 a Hs 294. Námořní odborníci pochopili jejich potenciál, a v roce 1947, poněkud překvapivě pod vedením ministerstva zemědělství, zahájila Moskva vývoj vlastní protilodní zbraně. Roku 1955 byla do výzbroje zavedena střela P-1 „Píka“. Ta měla délku 7,6 metru, hmotnost 3,1 tuny z čehož bojová hlavice měla 320 kilogramů, dolet 40 kilometrů a rychlost 900 kilometrů v hodině.

„Vzdušné torpédo“, jak Sověti původně zbraň nazvali, bylo jednoznačným úspěchem. Přesto mělo své mouchy. V první řadě P-1 nebyla dostatečně přesná a spolehlivé. Navíc nebylo ji možno odpalovat z menších plavidel. V roce 1957 tedy konstrukční kancelář MKB Raduga zahájila vývoj nového systému. Ten se měl zapsat do historie jako P-15 Termit nebo také v kódu NATO Styx.

Termit je okřídlená protilodní střela poháněná raketovým motorem na kapalné palivo. Střela měří 5,8 metru, průměr má 760 milimetrů a váží 2580 kilogramů. Hmotnost hlavice může dosahovat podle typu 480 až 513 kilogramů. Střela mohla nést i nukleární hlavici. Dosah zbraně byl původně 40 kilometrů. Modernizované verze mohou zasáhnout cíl až ve vzdálenosti 80 kilometrů. Rychlost Termitu je 0,9 Machu. Operační výška u první verze se pohybovala mezi 100 a 200 metry nad mořem. U modernizované verze klesla na výšku 25 až 50 metrů. Původně byla střela vybavena pevným křídlem. To bylo v roce 1965 nahrazeno skládacím, což dovolilo její transport i vystřelení provádět z kontejneru. Střela mohla být použita na různých typech lodí nebo i z vozidel pobřežní obrany.

Raketa je převážena v transportním a odpalovacím kontejneru. Po zachycení cíle detekčním přístrojem Harpuna instalovaným na lodi se střelou, je raketa z kontejneru vymrštěna za pomoci raketového motoru na tuhá paliva a v letu roztáhne křídla. Střela letí naslepo pomocí autopilota a zhruba 11 kilometrů před předpokládanou pozicí cíle se aktivují detekční prostředky střely jako radar nebo později i infračervené čidlo. Později byla vzdálenost potřebná k aktivizaci systému a zaměření střely snížena kvůli rušení jejích systému na 2,75 kilometru.   

Hlavice Termitu má opožděný čas výbuchu. K její inicializaci dojde teprve když střela pronikne do trupu nepřátelské lodi. Jak se ukázalo devastující účinky na loď mají i zbytky paliva. V praxi se při použití střel ukázala jedna velká nevýhoda koncepce. Palivo raketového motoru obsahovalo kyselinu dusičnou, která naleptávala nádrž. Po každé hlídce muselo být tedy palivo ze střely odčerpáno a před další doplněno. Střela také nemohla být použita v teplotách pod -15 a nad 38 stupňů Celsia.

Vzhledem k poměrně malé velikosti střel, byl pro ně vyvinut i speciální druh lodi – raketový člun. Raketové čluny nejsou velké, ale díky svojí výzbroji se vyrovnají bitevním lodím. První Termitem vyzbrojený člun byly původně torpédové čluny Projektu 183-P „Komár“. Člun měl pouhých 25,5 metru a výtlak 81 tun. Jeho maximální rychlost dosahovala 38 uzlů (70 kilometrů v hodině). Na člunu byly dvě střely Termit. Pomocnou výzbroj tvořily dva kanóny ráže 25 milimetrů.

Zatímco „Komár“ byl pouhou úpravou torpédového člunu Projekt 205 „Moskyt“ byl již plnohodnotným raketovým člunem. Loď s délkou 38, 6 metru, výtlakem 226 tun, rychlostí 35 uzlů (64 kilometrů) nesl čtyři střely. Bitevní loď chudých byla na světě! A brzy měla šokovat svět! Sovětský svaz brzy začal rakety i čluny dodávat svým spojencům. Jedním z prvních, kdo čluny Komár s Termity dostal, byl Egypt. 21. října 1967 se do blízkosti egyptského přístavu Port Said dostal izraelský torpédoborec Eilat. K lodi se přiblížili dva čluny typu Komár. Daleko větší torpédoborec z nich neměl žádnou obavu. Jenže pak Egypťané použili své Termity. K palbě se přidala i pozemní baterie. Eilat zasáhly celkem tři střely a loď se téměř rozlomila. Po dvou hodinách se izraelský torpédoborec potopil i s 47 muži posádky.

V roce 1971 vypukla válka Indie a Pákistánu. Indové měli ve výzbroji osm člunů třídy „Moskyt“. Na jejich nasazení nebyli Pákistánci připravení. Během první noc války se Indům podařilo zničit Termity torpédoborec a minolovku. Během války Indové vypálili 11 Termitů a selhal jen jeden. Úspěšnost byla tedy plných 91 %.

Jenže každá kosa narazí na kámen, a tím kamen se pro Termit stali Izraelci. Ti se ze ztráty Eilatu poučili, a když v roce 1973 vypukla válka Jom Kipur, byli připraveni. Vyvinuli vlastní protilodní střelu Gabriel, která sice měla poloviční dostřel než termit, ale byla menší, měla pokročilejší elektroniku a na palubu izraelských lodí se jich vešlo více. Především však vyvinuli rušičku systému Harpuna a senzorů střely. Z 54 vypálených egyptských a syrských střel nezasáhla mrštné izraelské raketové čluny ani jedna! Naopak z Moskytů a Komárů se stala lovná zvěř, a většinu jich arabské síly ztratily.

Sověti byli v šoku a podnikli rozsáhlé vyšetřování. V první řadě byl problém s designem střely. Ta byla určena na ničení velkých lodí a s malými loděmi si neporadila. Chyba byla i v arabské taktice. Syřané a Egypťané vystřelili střely na maximální vzdálenost a v salvě. V dalším boji pak již neměli zásobu munice. Problémem byl i chabý výcvik a schopnosti arabských posádek. Zkušenosti z arabských válek vedl k vývoji modernizované verze P-15 M, která měla modernější a odolnější elektroniku.

Střelami Termit, byly vedle zemí Varšavské smlouvy vyzbrojeny, i mnohé jiné spřátelené státy Sovětského svazu. V boji jej například použil i Irák, a to nejen proti Iránu v 80. letech, ale i proti lodím Spojených států během války v Zálivu. Jejich cílem se stala dokonce bitevní loď USS Missouri. Systémy amerického námořnictva však dokázaly včas zareagovat, a střely byly včas sestřeleny.

Sériová výroba probíhala v KLDR jako Gem Song-1 a bez licence v i Číně jako SY-1 a. Střely SY-1 označeny v kódu NATO jako Silkworm (Bourec morušový) byly z počátku na horší úrovni než sovětské střely. Číňané však na jejich vývoji intenzivně pracovali. Vyměnili kapalinový raketový motor za motor na pevné palivo, zvýšili hmotnost a účinnost hlavice, vyvinuli nové senzory a dolet střely přesáhl 100 kilometrů. Dnes je Bourec morušový plně srovnatelný s nejmodernějšími ruskými nebo západními protilodními střelami. 

Střela Termit byla pro sovětské námořnictvo cestou z nouze. Námořnictvo rudé velmoci mělo sice moderní ponorky, ale ve stavbě velkých hladinových lodí zaostávalo. Tento problém se podařilo vyřešit nasazením střely P-15 Termit, která síly vyrovnala. Po jejím nasazení začal i jiné mocnosti vyvíjet podobné zbraně.  Dnes mezi nejznámější patří francouzský AM39 Exocet. I přes své stáří Termity slouží stále v mnoha armádách světa a jsou stále považovány za velmi nebezpečnou zbraň.

 

Témata:  Sovětský svaz P-18 Termit námořnictvo studená válka zbraně Izrael Egypt

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.