Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak vyrobit ze špatného tanku obávanou zbraň? Italové to dokázali!

Semovente da 75/18
Semovente da 75/18
Foto: Wikimedia Commons

Italské tanky patřily k těm nejhorším, které se zúčastnily bojů 2. světové války. Špatné pancéřování, neúčinné zbraně a časté poruchy z nich udělaly větší nebezpečí pro vlastní posádky než pro nepřítele. Jak se tedy z vysmívaných italských tanků M13/40, M14/41 a M15/42 mohly stát obávané zbraně?

V na konci roku 1941 byla Itálie ve válce teprve rok a půl a její stav nebyl rozhodně ideální. Utrpěla řadu porážek, morálka byla nízká a v boji se ukázalo, že italské zbraně sice hezky vypadají, ale bojovat s nimi je za trest. Nejhůře na tom byli tankisté, jejichž stroje nestačily na žádný stroj protivníka. Italská královská armáda hledala nápravu, a ta měla být levná, účinná a především rychlá. Boje v Africe se pomalu chýlily ke svému hořkému konci a bylo jasné, že dalším cílem Spojenců bude právě „měkký podbřišek Evropy“, jak se Mussolinimu státu přezdívalo.

S nejjednodušším řešením přišel dělostřelecký specialista plukovník Sergio Berlese. Ten vzal původní italské tanky, odstranil z nich věž a upravil vozidlo na samohybné dělo. To bylo pojmenováno Semovente da 75/18. Na podvozku vznikla jednoduchá nýtovaná kasemata s čelním pancířem o síle 50 milimetrů a bočním pancířem 25 milimetrů. Rozměry všech podvozků byl prakticky stejné. Délka byla 4,9 metru a šířka 2,20 metru. Výška stroje se snížila z 2,3 metru u tanku na 1,8 metru u samohybného děla. Hmotnost klesla ze 14 tun na 13,1 tun a rychlost stroje byla buď 32 (s podvozkem M40) nebo 34 kilometrů v hodině (M41). Dojezd byl 200 kilometrů. Posádku tvořili tři muži. Velitel/střelec, nabíječ/radista a řidič.

Co se ovšem skutečně razantně zvýšilo byla bojová hodnota vozidla. Místo 47 milimetrového kanónu, který nestačil již v roce 1941 na žádný spojenecký tank, samohybné dělo dostalo výkonný kanón ráže 75 milimetrů Obice da 75/18 mod. 34 se zásobou 44 nábojů. Ten byl naopak schopen prorazit a zničit většinu spojeneckých tanků. Elevace byla od -12° do +22° a odměr 18° doleva a 20° doprava. Dostřel byl 9800 metrů, ale účinný dostřel byl kolem 7 kilometrů. Na kilometr dokázal prorazit 45 milimetrů silný pancíř skloněný v úhlu 45°. Vedlo toho bylo vozidlo vyzbrojeno kulometem Breda ráže 13,2 milimetrů s 1038 náboji.

S novými průbojnými náboji pak Semoventy dokázaly probít na 500 metrů pancíř 80 milimetrů. Tanky M3 Grant a M4 Sherman neměly šanci. Vzhledem k tomu, že Samoventy měly nízkou siluetu byly přímo ideální pro přepady ze zálohy a během bojů v Severní Africe připravily Spojencům nejednu horkou chvilku v řadách elitních pancéřových divizí Ariete, Centauro a Littorio. Nejúspěšnější akce se udála dne 10. června 1942 během bitvy u Ghazaly. 30 tanků M3 Granta a 10 M3 Stuart 1. a 6. pluku britské armády udeřily na italské pozice. Při ztrátě dvou tanků M13/40 Italové zničili 15 Grantů a dva tanky M3 Lee. Ani Italy nebylo radno podceňovat.

Celkem bylo vyrobeno 262 Semovente da 75/18. Před pádem Itálie byl zaváděn do výzbroje Semovente da 75/34, která se od starší verze lišil upravenou nástavbou a novým výkonnějším 75 milimetrovým kanónem s delší hlavní L/34. Rozměry stroje byly podobné jako u staršího typu. Hmotnost vzrostla na 15 tun a rychlost na 38 kilometrů v hodině. První stroje se zúčastnily obrany Říma v září 1943 proti Němcům.

Němci vozidlo velmi oceňovali a sami jej zavedli do výzbroje. Od rozpuštěné italské královské armády získali 131 Semovente da 75/18 a dalších 55 si nechali vyrobit. Celá série 141 (podle jiných zdrojů 173) kusů Semovente da 75/34 šla do rukou Wehrmachtu a SS. Ten je nasadil při obraných bojích na Apeninském poloostrově a proti partyzánům nejen v Itálii, ale na Balkáně. Několik jich předal i svým vazalům z Ustašovské chorvatské armády a Slovinské domobrany.

Samohybná děla Samovente se i přes intenzitu nasazení zachovala dodnes v mnoha italských muzeích. Pro Italy jsou tyto stroje částečně zdrojem národní hrdosti. Výkony Italů, jejich armády a jejich zbraní nebyly právě valné. Udělat z tanku, kterému se Spojenci vysmívali, samohybné dělo, kterého se báli, byl skutečně husarský kousek, na který mohou být hrdí.

Témata:  Armáda Itálie Semovente da 75/18 II. světová válka tanky Benito Mussolini

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.