Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Marek Eben odhodil slušnost. Přiznal, kdy sahá k vulgaritám

Marek Eben
Marek Eben
Foto: Herminapress

Marek Eben, známý svou distingovaností a uhlazeným vystupováním, se v očích mnoha lidí stal symbolem slušnosti a kultivovaného projevu. Přesto i on, jak sám přiznává, má své okamžiky, kdy si musí ulevit – především za volantem, kde se ani jemu nevyhnou drobné „rozmluvy“ s navigací.

V nedávno publikovaných sloupcích a fejetonech, které zveřejnil mimo jiné časopis Rytmus života, Eben přiznává, že vulgarismy jsou součástí jeho běžného slovníku, ovšem s jednou zásadou – nikdy je nepoužívá na obrazovce.

„Vulgarismy používám jako každý jiný, jen je nemám rád na obrazovce. Ale máme spoustu krásných, jadrných českých slov, ve kterých tak pěkně rachotí to ‚rrr‘, že bych se cítil ošizen, kdybych je nepoužíval,“ vysvětluje podle Aha moderátor.

Jednou z častých situací, kdy Eben sáhne po ostřejším slovníku, jsou konflikty s navigačním systémem v autě. Ačkoliv moderní navigace už umí rozpoznat dopravní omezení či nehody, stále nejsou dokonalé. „Takže ona (navigace) řekne: ‚Až to bude možné, otočte se.‘ A já hned odpovídám: ‚Až to bude možné, trhni si,‘“ popisuje Eben s humorem. Pokud navigace pokračuje ve své monotónní mantrě, Eben svůj slovník ještě trochu přiostří: „A ona na to: ‚Až to bude možné, otočte se.‘ A já: ‚Až to bude možné, polib si.‘“

Tyto situace, i když podané vtipně, odrážejí frustraci, kterou zažívají mnozí řidiči při setkání s technologií, jež ne vždy chápe jejich potřeby. Eben sám podotýká, že jeho výrazy jsou stále spíše mírné ve srovnání s tím, co by si navigace mohla vyslechnout od ostatních řidičů.

Témata:  Marek Eben

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 19:01

Rakovina mízních uzlin. V čem je nemoc, kterou trpěl Jiří Bartoška, zákeřná?

Rakovina mízních uzlin, odborně nazývaná lymfom, patří mezi závažná onkologická onemocnění, která postihují lymfatický systém – klíčovou součást lidské imunity. Tato nemoc je zákeřná především tím, jak nenápadně a tiše se může rozvíjet, často bez výraznějších příznaků, a přesto zasáhnout celý organismus. A právě tato její vlastnost bývá osudná – lidé se k lékaři dostávají až ve chvíli, kdy už je nádor v pokročilém stádiu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy