Technika

Pistole: Český vynález, který změnil svět

včera 15:10

Husité se v první polovině 15. století významně zasloužili o rozvoj palných zbraní. Tehdy se jim říkalo píšťaly, z nichž se postupně vyvinulo pojmenování pistole. Pořizovací cena takové pistole byla v prvopočátku velmi nákladná, dovolit si ji tak mohla jenom vojska.

Svoboda slova na internetu: Kde začíná a končí?

včera 10:44

V souvislosti s pondělním teroristickým útokem v Londýne se někteří Češi začali obdivně vyjadřovat na adresu útočníka. Ten najel dopravním prostředkem mezi muslimy před londýnskou mešitou. Co takové komentáře vypovídají o Češích? A není už to za hranou svobody slova?

Zemřel vám pes? Vědci ho za sto tisíc dolarů dokáží oživit

23.06. 13:05

Mnoho lidí někdy oplakalo ztrátu milovaného mazlíčka. Jak nyní informuje server Science Alert, jedna laboratoř v Jižní Koreji nabízí, že jejich mrtvé mazlíčky přivede zpět mezi živé - tedy přesněji, nabízí jejich naklonování.

reklama

Hawking vydal další varování. Pro lidstvo má špatné zprávy

21.06. 17:29

Trondheim – Teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec, Stephen Hawking, vystoupil jako řečník na vědecké konferenci Starmus Festival v norském Trondheimu. Ta začala v neděli a skončí v pátek. Při té příležitosti Hawking varoval vědeckou komunitu, že lidstvo musí opustit Zemi během…

Teleskop Kepler objevil planety, na kterých by mohl být život. Podle vědců možná nejsme ve vesmíru sami

21.06. 08:05

Washington - Vědci naznačili, že lidé pravděpodobně nejsou ve vesmíru sami. Stalo se tak poté, co vesmírný teleskop amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevil mimo naši sluneční soustavu deset nových planet, které podle něj mají vhodnou velikost i teplotu na to, aby se na nich…

Neobvyklá léčba zákeřné choroby? Lékaři pacientům do mozku implantují prasečí buňky

Aktualizovali jsme 20.6.2017, 18:07, 20.06. 12:17

Jakkoliv divné se to může zdát, někteří lidé si nechávají do mozku implantovat prasečí buňky. Nejde o žádný modní trend, ale o experimentální léčbu Parkinsonovy nemoci. Právě prasečí buňky dávají pacientům naději na zastavení postupu jejich choroby. Informuje o tom server New Scientist.

Asteroid by Zemi vymazal z vesmírných map? Nejsme na to připraveni, obávají se vědci

Aktualizovali jsme 19.6.2017, 22:27, 19.06. 18:05

Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) varují před nebezpečnými asteroidy. Poukazují, že je planeta Země odsouzena k zániku, pokud bude hrozit jakákoliv větší kolize. Tvrdí, že země je na něco takového „silně nepřipravena“.

Rusko je připraveno na válku v obtížných podmínkách. Vyhrálo by na celé čáře

18.06. 15:02

Během posledních deseti let se země sousedící s Arktidou ocitly blízko novému velkému bezpečnostnímu problému. Tání arktického ledu otevřelo lodní trasy a vytvořilo příležitosti pro využití podmořských zdrojů. Zároveň to ale způsobilo, že jsou tyto země, které jsou již dlouho považovaly své severní…

Studenti z plzeňské univerzity vyvinuli aplikaci zobrazující počasí po celém světě

18.06. 11:59

Plzeň - Studenti doktoranského studia Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) vyvinuli aplikaci Ventusky, která umožňuje nejen sledovat počasí, ale také výšky vln a přesné předpovědi v oblastech postižených hurikány či tajfuny.

Kolonizace Marsu se blíží? Lidi a náklad tam má dopravit vesmírná archa

Aktualizovali jsme 17.6.2017, 18:35, 17.06. 11:28

Od posledního přistání na Měsíci uplynulo více než 40 let a šlo o první a poslední případ, kdy lidstvo "bosou" nohou vstoupilo na jinou planetu. Ačkoliv se od té doby nic podobného nepovedlo, v blízké budoucnosti bychom se mohli dočkat nejen přistání na Marsu, ale i jeho kolonizace. Počítá s tím…

Dokonalý život bez starostí? Vědci provedli hrůzný pokus

Aktualizovali jsme 17.6.2017, 14:38, 17.06. 09:59

Kdo by netoužil po dokonalém životě? Například takovém, kde by si nemusel dělat hlavu s penězi, měl vždy dostatek potravin a nemusel by pracovat. Americký vědec John Calhoun v 70. letech minulého století jeden takový pokus realizoval, a jeho výsledek dodnes nenechává vědce chladnými.

Nový plán na boj s teroristy? Facebook zapojí umělou inteligenci

16.06. 08:59

Washington - Facebook reaguje na rostoucí tlak ze strany evropských institucí, které poukazují na zneužívání této sociální sítě k verbování teroristů a islamistické propagandě. Americká firma do boje proti džihádistům nasadí umělou inteligenci.

Čína vypustila do vesmíru svůj první rentgenový teleskop

15.06. 15:40

Peking - Čína do vesmíru vypustila svůj první rentgenový teleskop. Vědci chtějí s jeho pomocí pozorovat magnetická pole pulsarů, tedy rotujících neutronových hvězd, a také černé díry.

Nemáte čas cvičit? Poradíme, jak rychle zhubnout do plavek

14.06. 07:44

Poslední dny před dovolenou bývají velmi hektické. Hlavně pokud jde o vzhled, protože na pláži budete ukazovat víc, než obvykle. Pokud nemáte čas cvičit, můžete vyzkoušet těchto pár rad, díky kterým se budete cítit krásnější, štíhlejší a plné energie.

Přísně tajný pokus, který změnil svět? Člověk stvořil nový život v laboratoři

Aktualizovali jsme 13.6.2017, 22:44, 11.06. 16:48

Ve skotském Roslinově ústavu přišlo 5. července 1996 na svět zvíře, jehož narození znamenalo velký vědecký úspěch, zároveň ale otevřelo řadu otázek. Ovečka Dolly byla totiž prvním živočichem naklonovaným z dospělé buňky savce a metoda, díky níž se narodila, je teoreticky použitelná i v případě…

Lékařská revoluce na obzoru? Vědci umí nechat dorůst celé části těla

12.06. 17:49

Už dlouho lidé a lékaři sní o tom, že bude možné nechat lidem znovu narůst ztracené končetiny či orgány. Jak ale ukazují lékařské experimenty, nejedná se už o žádné sci-fi. Vědci dokonce zaznamenali první úspěch s lidským pacientem.

Velké výročí: Před padesáti lety odstartovala sonda Veněra 4 na cestu k Venuši

12.06. 09:47

Moskva - 12. června 1967 se na misi k Venuši vydala sovětská meziplanetární sonda Veněra 4. O čtyři měsíce později se stala prvním přístrojem, který poslal na Zemi údaje o složení atmosféry cizího kosmického tělesa.

Bitva u Midway? Před 75 lety definitivně zvrátila průběh války

Aktualizovali jsme 11.6.2017, 15:36, 11.06. 15:12

Námořní bitva u Midwaye, ve které se střetly americké a japonské námořnictvo, byla zásadním obratem na tichomořském bojišti. Japonci sice měli k dispozici podstatně větší síly, na druhé straně Američané díky prolomení japonské šifry dopředu znali úmysly svého nepřítele. A to jim v bitvě, která…

Z kosmodromu Bajkonor úspěšné odstartovala nosná raketa Proton-M

08.06. 10:29

Bajkonur - Z kazašského kosmodromu Bajkonur dnes odstartovala ruská nosná raketa Proton-M. Její vypuštění se původně plánovalo na prosinec loňského roku. Do vesmíru vynese americkou telekomunikační družicí EchoStar1.

NASA veřejnosti představila 12 budoucích astronautů, konkurence byla obrovská

08.06. 08:04

Mys Canaveral - NASA ve středu v souvislosti s nadcházející novou érou pilotovaných letů představila 12 budoucích astronautů, které vybral z rekordního počtu 18.300 žadatelů.

Největší škůdce ovzduší: auto, letadlo, nebo sopka?

07.06. 16:14

Boj s emisemi CO2 není pouhý výmysl bruselských úředníků snažících se vnucovat průmyslu další normy. Lidská činnost, která mimo jiné spočívá ve spalování uhlí, plynu nebo ropy, způsobila, že v atmosféře je teď největší množství oxidu uhličitého vůbec. Kdo je největší „travič“ na světě a kolik CO2…

Nebezpečné pro Zemi? Čeští astronomové upozornili na meteorický roj

06.06. 15:23

Praha - Čeští astronomové upozornili na novou větev meteorického roje Taurid. Je velmi pravděpodobné, že se v ní nachází mnoho dosud neobjevených planetek o rozměrech desítek metrů i větších. Při takové velikosti mohou představovat reálné nebezpečí pro Zemi.

Britský kolos měl zvrátit válku? První tanky proti Němcům neměly šanci

Aktualizovali jsme 5.6.2017, 22:14, 05.06. 11:14

Bitva na řece Sommě v severní Francii se stala symbolem jednoho z nejhorších krveprolití první světové války. O července do listopadu 1916 padlo na úzkém pruhu země na 1,3 milionu mužů, aniž by to mělo velký vliv na průběh konfliktu. Definitivní porážku německého nepřítele nepřinesla ani novinka v…

SpaxeX vyslala na ISS raketu s nákladem

04.06. 15:12

Miami (USA) - Společnost SpaceX vyslala na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) zásobovací loď s nákladem. Informovala o tom agentura AFP.

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací