Svět

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj odmítl podmínky Putina, přirovnal ho k Hitlerovi

Svět

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

NATO

NATO dokáže v případě útoku Ruska rychle nasadit statisíce vojáků

Svět

Země Severoatlantické aliance (NATO) "výrazně překročily" svůj závazek, že budou schopny nasadit 300.000 vojáků do 30 dnů od hypotetického útoku Ruska na některého člena NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele NATO.

Situace v Gaze po izraelských náletech

Válka zdevastovala více než polovinu Pásma Gazy

Svět

Více než polovina zemědělské půdy v Pásmu Gazy, která je klíčová pro zajištění potravy pro obyvatelstvo tohoto válkou zasaženého území, byla zničena v důsledku konfliktu. Uvedla to Organizace spojených národů (OSN) na základě analýzy, kterou přinesla agentura Reuters.

Řecko, ilustrační foto

Počasí: Řecko decimují obrovská vedra až 43 stupňů Celsia

Svět

V Řecku panují extrémní vedra přesahující 40 stupňů. Kvůli vysokým teplotám jsou v různých částech země mnohé školy a školky uzavřeny a turisté nemohou navštěvovat athénskou Akropoli v nejžhavějších hodinách. Tento horký počasí zvyšuje riziko lesních požárů, což vedlo k vydání varování pro velkou část země v pátek.

Pracovní návštěva prezidenta Ukrajiny v Itálii za účelem účasti na mimořádném zasedání skupiny G7

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Svět

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ilustrační foto

Svět

Rusové rozhodli o dalším osudu vězněného amerického novináře

Rusko posílá Evana Gershkoviche, který je prvním západním novinářem obviněným v Rusku ze špionáže od dob studené války, k soudu v Jekatěrinburgu. Úřady ho viní ze sběru informací pro CIA o činnosti podniku Uralvagonzavod, který vyrábí a opravuje armádní techniku.

Světová zdravotnická organizace (WHO)

WHO apeluje na země, aby zpřísnily regulaci tabáku či alkoholu

Svět

Každý rok umírá v Evropě 2,7 milionu lidí kvůli konzumaci tabáku, alkoholu, průmyslově zpracovaných potravin a v důsledku používání fosilních paliv, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Organizace vyzvala vlády, aby zpřísnily regulace výrobků ohrožujících lidské zdraví, napsal server The Guardian.

Izraelská armáda

OSN: Izrael i Hamás se v Pásmu Gazy dopustily válečných zločinů

Svět

Izrael i palestinské militantní hnutí Hamás se během prvních fází války v Pásmu Gazy dopustily válečných zločinů, zjistila Vyšetřovací komise OSN (COI). Izraelské činy zahrnují zločiny proti lidskosti kvůli vysokým civilním obětem, uvedl server Times of Israel.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Svět

Rozhodnutí NATO o podpoře Ukrajiny nezablokujeme, prohlásil Orbán

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a maďarský premiér Viktor Orbán se v Budapešti shodli, že Maďarsko nebude blokovat rozhodnutí NATO týkající se podpory Ukrajině. Maďarsko však neposkytne Ukrajině žádný personál ani finanční pomoc, uvedl server index.hu.

raketový systém Patriot

USA chtějí dodat Ukrajině druhý raketový systém Patriot

Svět

Spojené státy mají v plánu poskytnout Ukrajině další raketový systém Patriot, uvedl deník New York Times (NYT) s odkazem na dva nejmenované představitele americké administrativy. Jde o reakci na žádosti Kyjeva, který čelí intenzivním ruským útokům, zejména v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny.

Aktuálně se děje

13. června 2024 19:24

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy