„Chopte se mě, pochopové!“ zaznělo v nezapomenutelné scéně, kdy princ zoufale bojoval o srdce krásné, ale smutné princezny. Tento kultovní moment z české pohádky se odehrál na nádherném zámku, který se stal symbolem jedné z nejlepších filmových lokalit. Zámek Blatná, s jeho tajemnou atmosférou a malebným prostředím, ukrývá příběh, který s pohádkovými postavami zůstává navždy spojený.
Václav Neckář, coby princ v populární české pohádce, zpíval o zahradě, která v jeho písni připomínala tajemné a kouzelné místo.
„Znám jednu starou zahradu, kde hedvábná je tráva. Má vrátka na pět západů a mně se o ní zdává. Tam žije krásná princezna, má opálenou pleť. Jen já vím, jak je líbezná, tak neblázni a seď,“ zpíval Václav Neckář jako princ na své lodičce, když vezl princeznu v podání Helenky Vondráčkové.
V srdci tohoto příběhu byla zahrada kolem zámku Blatná, která se ve filmu stala nejen romantickým, ale i nebezpečným prostředím. V zrcadle vodního příkopu se odrážela bílá věž, a vrby se nakláněly nad hladinou, vyzývající k dobrodružství, jež často končilo pádem do vody – stejně jako princův pád, který se však natáčel na dvou místech, vzdálených 420 kilometrů.
Režisér Bořivoj Zeman se postaral o to, aby filmová scéna byla co nejvěrohodnější, i když to znamenalo komplikace. Jak se nechal slyšet Václav Neckář, část natáčení se konala u zámku v Bojnicích na Slovensku, zatímco pád do vody byl natočen na Blatné.
„To je vtipné: Točilo se to totiž na dvou místech. Na větvi jsem seděl na Slovensku u zámku v Bojnicích a do vody spadl už zase doma v Česku na Blatné,“ smál se při vzpomínce na natáčení Václav Neckář, jak uvedl Blesk.
Čtěte také
Zároveň zde vznikaly i scény, kde se zlovolní rádci setkávali v krásné anglické zahradě, dnes však zámek Blatná slouží spíše jako místo pro procházky a poklidné chvíle než pro intriky. V parku jsou aleje dubů, cestičky a mostky, a návštěvníci mohou potkat i stáda daňků.
Natáčení pohádky však neprobíhalo bez tragédií. Uprostřed natáčení náhle zemřel představitel krále Dobromysla, Rudolf Deyl mladší. Jeho smrt zasáhla celý štáb, a režisér Bořivoj Zeman musel přemlouvat zbytek týmu, aby pokračovali. Role krále Dobromysla byla nakonec svěřena Bohuši Záhorskému, který se stal dočasným představitelem na Blatné. Zámek Blatná se ale v minulosti podílel i na jiných významných filmech, jako byla satirická komedie Bílá paní, která po letech odložení díky komunistickým cenzorům opět zazářila až v roce 1989.
Témata: Šíleně smutná princezna (pohádka), Václav Neckář, zámek Blatná
Související
28. prosince 2024 4:10