Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny Thálie 2024: Alfred Strejček se postaral o nejdojemnější moment ceremonie

Alfred Strejček a Jitka Molavcová
Alfred Strejček a Jitka Molavcová
Foto: CNC / David Kundrát / CNC / Profimedia

Alfred Strejček se díky svému širokému uměleckému záběru a hluboké oddanosti k divadlu, literatuře a kultuře stal jednou z významných osobností české kulturní scény. V roce 2017 ho ale nemoc upoutala na vozík a významnou oporou se mu stala partnerka Jitka Molavcová. Té nyní na předávání Cen Thálie vysekl před celým národem poklonu.

Mimořádné ovace vyvolal okamžik, kdy ocenění za propagaci divadla obdržel Strejček, který před lety náhle ochrnul. Na scénu ho doprovodila Jitka Molavcová. "Skutečné naplnění jsem našel až v komorních projektech se Štěpánem Rakem," uvedl a poděkoval těm, kdo se mu sedm let snaží obnovit jeho zdraví, a následně i Molavcové. "Tu hlavní sílu a pomoc jsi mi dodával ty, svou pevnou vůlí," odpověděla Molavcová.

Alfred Strejček, český herec, recitátor, moderátor a pedagog, pochází z pražské rodiny, kde otec pracoval jako úředník a matka jako dělnice. Po studiu strojní průmyslovky v Kutné Hoře se v 17 letech začal věnovat zpěvu, uměleckému přednesu a divadlu. V roce 1964 vystudoval činoherní herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

Během studií hostoval v operetním souboru olomouckého Divadla Oldřicha Stibora. Po návratu do Prahy působil v několika divadlech, včetně Divadla Jiřího Wolkera a experimentálního divadla Maringotka. Angažmá v Divadle za branou bylo přerušeno povinnou vojenskou službou. V letech 1971–1988 působil v Divadle E. F. Buriana, kde se také věnoval recitaci poezie, především v poetické vinárně Viola a v televizních pořadech Chvilky poezie. Po roce 1989 se stal členem obnoveného Divadla za branou II, ale od té doby působil hlavně na volné noze.

Jeho život však zasáhla nemoc. V roce 2017 onemocněl Guilain-Barrého syndromem, který ho paralyzoval. Po dlouhém pobytu v nemocnici začal rehabilitovat, nejprve v Kladrubech a později v sanatoriu Charlotta v Prosečnici. V roce 2023 se oženil se svou dlouholetou partnerkou Jitkou Molavcovou, známou českou herečkou a zpěvačkou. Jeho první manželkou byla atletka Jarmila Nygrýnová, se kterou má dvě dcery, Lenu a Kristinu.

Alfred Strejček se neomezoval jen na divadelní kariéru. Byl také autorem a interpretem pořadu Vivat Comenius, který připravil ve spolupráci s kytaristou Štěpánem Rakem. Tento pořad o J. A. Komenském byl uveden ve více než 30 zemích světa v pěti jazycích. Strejček také patřil mezi hlavní tvůrce festivalu Ortenova Kutná Hora a pravidelně vystupoval na různých kulturních akcích. Jeho dalším významným projektem byl pořad o Františku Vladislavu Hekovi, který uvedl na Festivalu F. L. Věka v Dobrušce.

Strejček se také věnoval pedagogické činnosti, vyučoval umělecký přednes na Pražské konzervatoři a rétoriku na Palackého univerzitě v Olomouci. Od roku 1960 spolupracoval s Československým (později Českým) rozhlasem, kde účinkoval ve více než tisíci pořadech. Mezi jeho významné rozhlasové role patří například dramatizace románů Jaroslava Foglara a Arthura Ransomeho. V roce 2016 účinkoval v desetidílné četbě na pokračování románu Hermana Melvilla První plavba.

Témata:  ceny Thálie Alfred Strejček

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 10:46

Ruské běsnění na Ukrajině pokračuje. Čtyři mrtví po útoku na Kyjev

Rusové v noci na sobotu opět útočili na sousední Ukrajinu. Zasaženo bylo ukrajinské hlavní město Kyjev, kde místní úřady hlásí nejméně čtyři mrtvé osoby. Další lidé utrpěli zranění. O ruském útoku na metropoli informovala agentura Ukrinform

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy