Články k tématu: Počasí

V Česku hrozí kvůli suchu požáry, výstraha platí až do odvolání

26.05. 11:17

Sucho trápí v závěru května především severozápad Česka. Meteorologové proto dnes vydali výstrahu před požáry a upozornili, že víkend přinese slunné počasí beze srážek. Nebezpečí tak ještě vzroste.

Počasí: Bouřky mohou být velmi silné, hrozí vzestup hladin řek

23.05. 11:48

Meteorologové v úterý upravili dříve vydanou výstrahu před rozmary počasí během dnešního dne. Bouřky mohou být na některých místech i velmi silné a přispět tak k vzestupu hladin vodních toků.

Počasí: Část Česka dnes zasáhnou silné bouřky

21.05. 15:52

Většinu Moravy a část severovýchodních Čech dnes odpoledne a večer zasáhnou silné bouřky. Meteorologové před nimi varovali na svém webu.

Na východě Česka stoupají hladiny řek po vydatných deštích

Aktualizovali jsme 17.5.2023, 12:32, 17.05. 08:26

Vydatný déšť na východě země zvedl hladiny řek, jak varovali meteorologové v úterních výstrahách. Během ranních a dopoledních hodin dosáhl jeden z toků i nejvyššího povodňového stupně, aktuálně už platí pouze ty nižší.

Meteorologové zveřejnili výstrahy před vydatným deštěm a povodněmi

16.05. 12:45

Především pro východní polovinu země platí zveřejněné výstrahy před vydatným deštěm a povodněmi. Spadnout může až 40 mm srážek za šest, respektive 60 mm za dvanáct hodin. První z výstrah vstoupí v platnost dnes v 15 hodin. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Počasí sužuje Asii. Teploty stoupají do rekordních výšin

07.05. 16:50

Asijské země hlásí extrémní vedra. Meteorologická stanice Hoi Xuan v severní provincii Thanh Hoa zaznamenala 44,1 stupně Celsia, nejvyšší teplotu která byla v zemi kdy naměřena. Podobné teploty naměřili podle BBC i v Thajsku nebo Myanmaru.

Proč bylo ve Španělsku už v dubnu takové vedro? Vědci mají odpověď

05.05. 21:48

Rekordních teplot, které v dubnu zaznamenali meteorologové na Pyrenejském poloostrově, by v minulosti v podstatě nebylo možné dosáhnout. Tvrdí to vědci, kteří provedli rychlou studii, v níž se extrémně teplým počasím zabývali.

Meteorologové varují před rostoucí pravděpodobností jevu El Niño

04.05. 13:05

Světová meteorologická organizace (WMO), která funguje pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), varovala před rostoucí pravděpodobností vzniku klimatického jevu El Niño v nadcházejících měsících. Ten by mohl způsobit vysoké teploty vzduchu a možná i pokořit dosavadní teplotní rekordy.

Potvrdilo se podezření na sobotní tornádo v Lubné

02.05. 12:15

Podezření na tornádo, které mělo v sobotu zasáhnout Lubnou nedaleko Poličky, se potvrdilo. Český hydrometeorologický ústav o tom informoval v úterý. Jednalo se o slabé tornádo, konstatovali meteorologové.

Meteorologové prověřují hlášení o sobotním výskytu tornáda

30.04. 10:44

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu varoval před výskytem bouřek v části Česka. Nakonec možná došlo i na tornáda. Meteorologové dnes uvedli, že prověřují několik hlášení.

Počasí: V části Česka hrozí odpoledne bouřky

29.04. 11:35

Meteorologové v průběhu dnešního dne zveřejnili výstrahu před bouřkami, které hrozí v části země v odpoledních hodinách. Varování je platné od 13 hodin pro okresy v Jihočeském, Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji a také na Vysočině.

Nad Českem by měla být dnes viditelná polární záře

23.04. 21:20

Nad Českem by dnes mohla být viditelná polární záře. Na facebooku na to upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který dodal, že pro sledování je nutností tmavá obloha.

Počasí: V severozápadních Čechách se odpoledne mohou objevit silné bouřky

Aktualizovali jsme 30.3.2023, 14:31, 30.03. 11:10

Meteorologové dnes vydali první letošní výstrahu na bouřky. V severozápadních Čechách se mohou odpoledne a večer ojediněle objevit silné bouřky s přívalovým deštěm, nárazovým větrem o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině a někde i malými kroupami.

Počasí: V noci na pondělí začne sněžit, k ránu se přidá silný vítr

26.03. 18:52

V noci na pondělí začne na severu Čech sněžit, napadnou čtyři až osm centimetrů sněhu. K ránu se na jihu a východě Česka přidá silný vítr, upozornil dnes ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha platí do pondělního večera.

Počasí působí problémy v dopravě. Hasiči hlásí desítky výjezdů

11.03. 10:40

Silný vítr, který v noci na dnešek zasáhl Česko, působí problémy v dopravě a energetice. Bez proudu bylo dnes ráno kolem 7000 odběratelů elektřiny v Česku, zejména na jihu Moravy a na Vysočině. Hasiči v krajích museli vyjíždět k desítkám případů zlomených větví a popadaných stromů. Vítr provázený…

Celé Česko zasáhne dnes a v sobotu silný vítr o rychlosti až 110 km/h

10.03. 12:20

Celé Česko zasáhne dnes a v sobotu silný vítr. Na horách může v nárazech dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, tedy téměř síly orkánu. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na horách se navíc mohou v sobotu tvořit závěje a sněhové jazyky.

Počasí v Česku komplikuje dopravu, řidiči by měli být opatrní

25.02. 11:57

Do Česka se vrátila zima, na mnoha místech sněží, řidiči by podle silničářů měli být při jízdě velmi opatrní. V Libereckém kraji kvůli intenzivnímu sněžení od časného rána uzavřeli pro nákladní auta nad 3,5 tuny frekventovanou silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. V Krkonoších zatím…

Tání sněhu může zvednout hladiny, foukat bude v neděli na jihu a západě ČR

18.02. 13:07

V části Vysočiny a Šumavy, v příhraničí od Krkonoš po Jeseníky a na Vsetínsku mohou do nedělního večera kvůli rychlému odtávání sněhu stoupat hladiny vodních toků, ze břehů by se ale vylévat neměly. Silný vítr v nárazech až 70 kilometrů v hodině čeká Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) během…

Počasí: V Česku po ránu silně mrzne, silnice jsou s opatrností sjízdné

06.02. 08:52

Na většině míst Česka dnes po ránu silně mrzlo. Zejména na místech se sněhovou pokrývkou teploty padaly i pod minus 15 stupňů Celsia. Na stanici Perla poblíž Kvildy na Prachaticku naměřili meteorologové minus 29,8 stupně Celsia. Rekordy pro dnešní den ale nepadly. Mráz výrazně neovlivnil dopravu v…

Meteorologové varují před silným mrazem, teploty klesnou pod minus 12 stupňů

05.02. 11:35

Meteorologové varují před silným mrazem, který v noci na pondělí zasáhne hlavně Českomoravskou vrchovinu, severovýchod, sever a východ Česka. Teploty klesnou pod minus 12 stupňů. Mrazy potrvají minimálně do středečního dopoledne. Informoval dnes ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).…

Počasí: Sníh a vítr odřízly tisíce domácností od proudu, padají stromy, doprava místy stojí

Aktualizovali jsme 3.2.2023, 19:06, 03.02. 08:31

Silný vítr dnes odpoledne zkomplikoval dopravu zejména v českých krajích. Popadané stromy zastavily provoz na několika železničních tratích, problémy byly například i na dálnici D10. Bez proudu jsou tisíce domácností, nejvíce ve středních Čechách. Výstraha před silným větrem platí na většině území…

V Česku se na některých místech vyjasnilo, na silnicích hrozí náledí

02.02. 09:10

V Česku se po středečním sněžení na některých místech vyjasnilo a teploty klesly pod nula stupňů Celsia, meteorologové varují před náledím. Hlavní silnice jsou podle nich ošetřené, na vedlejších by to ale ráno mohlo klouzat, a to zejména v západní polovině Čech. Český hydrometeorologický ústav …

Sněhové přeháňky a vítr komplikují dopravu na některých místech v ČR i dnes

31.01. 09:15

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v…

Meteorologové varují řidiče i chodce před námrazou a ledovkou

24.01. 12:18

V Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině se od dnešního odpoledne bude v mrznoucí mlze tvořit námraza. Varování platí do středečního dopoledne, informoval dnes ČTK v tiskové zprávě Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nadále platí výstraha před ledovkou, která až do večera hrozí…

Fotogalerie