Články k tématu: Ukrajina

Bojové lodě Ukrajiny propluly Kerčským průlivem. Svět má obavy z azovské krize

23.09. 18:19

Kyjev - Dvě plavidla ukrajinského vojenského námořnictva dnes proplula Kerčským průlivem mezi Krymem a ruskou pevninou. Oznámila to ukrajinská a ruská média. Při plavbě průlivem, který letos v květnu překlenul most spojující poloostrov anektovaný Ruskem s ruským Krasnodarským krajem, doprovázely…

Poselství o stavu Ukrajiny: Porošenko nevybíravě útočil na Putina a ruskou propagandu

20.09. 19:36

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes varoval před politiky na Západě usilujícími o zmírnění sankcí proti Rusku. Mimo jiné také upozornil na propagandistické působení Moskvy a podpořil přijetí zákona o registraci proruských "vlivových agentů" (médií). Kyjev obviňuje Rusko z agrese kvůli…

Ukrajina tepe Česko. Nechápavě kroutí hlavou

Aktualizovali jsme 19.9.2018, 22:05, 19.09. 18:39

Kyjev/Praha - Ukrajinský deník se pozastavil nad argumentací českých a polských politiků, kteří odmítání převzít migranty z jiných unijních států vysvětlují i tím, že jejich země přijaly z Ukrajiny množství uprchlíků před válkou. Ve skutečnosti ale Ukrajinci v Česku a Polsku nejsou běženci, ale…

reklama

Příměří v Donbasu zkrachovalo. Obě strany se obviňují ze zahájení palby

19.09. 13:27

Kyjev - Dva ukrajinští vojáci přišli o život během ostřelování pozic ukrajinské armády na východě Ukrajiny proruskými separatisty. Uvedlo to dnes velení ukrajinské armády. Povstalci naopak obvinili ukrajinské vojáky, že porušují příměří, naposledy dohodnuté před zahájením nového školního roku.

Porošenko vypověděl důležitou smlouvu, Rusko zlostně reaguje

17.09. 17:54

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal výnos o vypovězení ukrajinsko-ruské smlouvy o přátelství, spolupráci a partnerství uzavřené v roce 1997. Oznámila to dnes agentura Interfax. O vypovězení smlouvy, která mimo jiné zakotvuje nedotknutelnost ukrajinských hranic, už počátkem září…

Kdo sestřelil MH17? Rusko přišlo s novými informacemi

17.09. 16:46

Moskva - Ruské ministerstvo obrany dnes představilo novou verzi tragédie letu MH17, podle níž sestřelila malajsijský boeing s téměř třemi stovkami lidí na palubě v roce 2014 nad východní Ukrajinou ukrajinská raketa Buk. Předseda ukrajinského parlamentu Andrij Parubyj ruskou verzi odmítl jako "další…

Na Ukrajině se v drsných podmínkách dodnes učí čeština

16.09. 10:52

Užhorod (Ukrajina)/Praha - Česká republika by měla pomáhat, aby český jazyk a povědomí o československých dějinách v Zakarpatí, nejvýchodnějším cípu někdejší první republiky, nevymizely. Je o tom přesvědčena Světlana Fesenková, ředitelka jediné školy v Užhorodu, kde se stovky dětí učí česky.

ČT odvysílala film Volyň, kde je polský chlapec upálen Ukrajinci. Velvyslanec si oficiálně stěžuje

Aktualizovali jsme 11.9.2018, 22:30, 11.09. 12:30

Česká televize na kanálu Art odvysílala kontroverzní polský film Volyň. Režisér Wojciech Smarzowsky v něm zobrazuje genocidu Poláků na Ukrajině během druhé světové války. Jenže to se nelíbí ukrajinskému velvyslanci v Praze.

Samozvaná Doněcká republika má nového vůdce, zabitého Zacharčenka nahradí Pušilin

07.09. 16:33

Doněck - Prozatímním šéfem neuznávané Doněcké lidové republiky, kterou na východě Ukrajiny vyhlásili separatisté, byl dnes jmenován Denis Pušilin. Ten doposud zastával funkci předsedy doněckého poslaneckého sněmu. Hlasování o novém vedoucím představiteli se konalo poté, co při výbuchu v Doněcku…

Rusko po vraždě Zacharčenka ruší jednání o Ukrajině

01.09. 14:01

Moskva - Po zabití vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Alexandra Zacharčenka nemůže být v nejbližší době řeči o další schůzce v normandském formátu, tedy mezi Francií, Německem, Ruskem a Ukrajinou.

Vůdce proruských separatistů Zacharčenka zabila bomba v lampě

01.09. 11:54

Kyjev/Moskva - Bomba, která v pátek v jedné restauraci v centru Doněcka zabila vůdce proruských separatistů Alexandra Zacharčenka, byla umístěna v jedné ze stojacích lamp či lustru v přísně střeženém podniku.

Šéf separatistů Zacharčenko zemřel při výbuchu. Putin slibuje potrestání viníků

31.08. 22:15

Doněck (Ukrajina) - Jeden z hlavních vůdců proruských separatistů Alexandr Zacharčenko je mrtvý. Zemřel při výbuchu v Doněcku na východě Ukrajiny. Pozůstalým po Zacharčenkovi kondoloval ruský prezident Vladimir Putin, který podle Kremlu počítá s tím, že "organizátoři a vykonavatelé vraždy budou po…

Spoluzakladatel legendární skupiny podpořil Putina: Jeho slova o Ukrajině, Skripalovi a USA hovoří za vše

31.08. 08:02

Moskva neotrávila Sergeje Skripala, Rusko má právo na krymský Sevastopol a za ukrajinským Majdan stojí Spojené státy. Tvrdí to Roger Waters, spoluzakladatel britské skupiny Pink Floyd, který poskytl rozhovor ruskému listu Izvestija.

Dnes mělo platit nové příměří na Ukrajině, už více než 70krát bylo porušeno

29.08. 15:20

Kyjev - V Donbasu dnes mělo začít nové příměří vyhlášené se zahájením školního roku. Pozorovací mise OBSE, která v oblasti působí, ale od dnešní půlnocí zaznamenala už více než 70 případů porušení klidu zbraní.

Kyjev chce koupit americké systémy protivzdušné obrany

29.08. 14:52

Kyjev - Ukrajina oficiálně požádala USA o prodej systémů protivzdušné obrany. Kyjev má zájem nejméně o tři exempláře, cena jednoho činí 750 milionů dolarů (asi 16,5 miliardy korun).

Porošenko vypoví základní smlouvu o přátelství s Ruskem

28.08. 21:00

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes ohlásil, že Kyjev zanedlouho vypoví základní smlouvu o přátelství a partnerství s Ruskem, která se podle šéfa státu dávno stala ruskou vinou anachronismem.

Porošenko na vojenské přehlídce volil ostrá slova, Ukrajina prý míří na Západ

24.08. 18:37

Kyjev - Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton dnes v Kyjevě při setkání s prezidentem Petrem Porošenkem řekl, že Ukrajina pokročila na cestě vedoucí do NATO. Nicméně dodal, že má před sebou ještě hodně práce. Proti rozšíření aliance se tvrdě staví Rusko.

Ukrajina slaví výročí nezávislosti: Rusko se posmívá kouřícím tankům na přehlídce

24.08. 15:19

Kyjev - Ukrajina dnes slaví výročí nezávislosti, centrem Kyjeva pochodovalo na 4500 vojáků s 250 kusy techniky. Přehlídku zahájili veteráni bojů s proruskými separatisty na východě země. Pozemní přehlídku provázela po letech i letecká část.

"Prosím za to o prominutí". Porošenko se omluvil za zklamané naděje na mír v Donbasu

23.08. 12:20

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko se omluvil za nesplnění předvolebního slibu. Tehdy uvedl, že ukončí boje s proruskými separatisty v Donbasu na východě země.

V Donbasu začne na konci srpna platit příměří

22.08. 19:59

Kyjev/Minsk - Účastníci konfliktu na východě Ukrajiny se dohodli na dalším příměří, které má v Donbasu začít za týden v souvislosti se zahájením nového školního roku.

Srpnová invaze otřásla i Ukrajinou, vypukly stovky konfliktů

20.08. 22:08

Kyjev - Historik Oleh Bažan dnes v rozhovoru pro pro ukrajinské vysílání Rádia Svobody uvedl, že KGB zaznamenala od 21. srpna do 7. září 1968 na Ukrajině přes tisíc protisovětských incidentů vyvolaných invazí do Československa.

V ukrajinském Charkově vypukla přestřelka, dva mrtví

20.08. 10:59

Charkov - U radnice v Charkově vypukla v noci na dnešek přestřelka. Podle ukrajinských médií byl zabit jeden policista, po smrti je i útočník. Hlídač radnice byl vážně zraněn.

Ukrajinská ambasáda v Praze poslala Filipovi odpověď za jeho slova o roce 1968

17.08. 11:41

Praha - Pozornost nejen ukrajinských médií vyvolala slova šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o potlačení pražského jara v roce 1968. Kritiku si za to vysloužil od českých politiků – a kousavý vzkaz mu poslala i ukrajinský ambasáda v Praze.

Ukrajinský žalobce žádá pro exprezidenta Janukovyče 15 let vězení

16.08. 20:42

Kyjev - Ukrajinská prokuratura žádá pro exprezidenta Viktora Janukovyče, který je obviněn mimo jiné z vlastizrady a vedení agresivní války, trest 15 let vězení. Kyjevský soud dnes ukončil výslech svědků, což vyvolalo odpor obhájců Janukovyče. Po potyčce s policií ze sálu odešli. Datum oznámení…

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie