Články k tématu: Ukrajina

Zelenská nechce, aby byl její manžel znovu prezidentem Ukrajiny

včera 10:59

První dáma Ukrajiny Olena Zelenská pro britský týdeník Economist uvedla, že nechce, aby byl její manžel Volodymyr Zelenskyj v budoucnosti znovu prezidentem.

SBU řekla, proč nenechala Porošenka vycestovat z Ukrajiny

02.12. 21:16

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi opustit Ukrajinu v souvislosti s plánovaným setkáním s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, informovala v sobotu Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU).

Zelenskyj tvrdí, že válka je v nové fázi. Ukrajina chce vyrábět zbraně

01.12. 18:38

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že válka s Ruskem je v nové fázi. Předpokládá se totiž, že zima zásadně zkomplikuje boje. Kyjev se podle Zelenského nevzdá, ačkoliv ostře sledovaná protiofenziva nepřinesla očekávané výsledky.

reklama

Nejdřív partnerství, až pak dohoda, má jasno Orbán ohledně Ukrajiny

01.12. 13:06

Evropská unie by měla s Ukrajinou nejprve podepsat dohodu o strategickém partnerství a až po uplynutí několika let začít rozhovory o možném budoucím členství země v EU. V pátek to řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

Vystrčil a Pekarová Adamová museli po příjezdu do Kyjeva do krytu

25.11. 10:30

Do Kyjeva v sobotu dorazila česká parlamentní delegace v čele s předsedy obou komor Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Politici museli po příjezdu do hlavního města Ukrajiny do krytu, protože metropole čelila dronovému útoku.

Maďarsko by mohlo vetovat pomoc Ukrajině, Orbán napsal Michelovi

22.11. 19:31

Maďarský premiér Viktor Orbán poslal dopis šéfovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Vyzývá ho k diskuzi o další podpoře Ukrajiny, kterou sám zpochybňuje. Orbán tím připouští, že Budapešť by mohla vetovat 50 miliard eur (zhruba 1,2 bilionu Kč) na financování ukrajinské vlády a přístupové rozhovory s…

Válka v Izraeli se může stát globální, upozornil prezident Pavel

21.11. 12:55

Konflikt na Blízkém východě má enormní potenciál stát se globální záležitostí, zejména vzhledem k tomu, jak začíná polarizovat svět, prohlásil prezident Petr Pavel na velitelském shromáždění. Ukrajinská protiofenziva se podle Pavla nevyvíjí podle očekávání Ukrajinců, přičemž podpora Západu byla…

Pondělní ruské útoky nepřežili na Ukrajině tři lidé

20.11. 17:42

Pondělní ruské útoky na Ukrajinu nepřežili podle místních úřadů tři lidé. Údery přitom mířily na energetickou infrastrukturu, konkrétně na elektrické vedení a plynovod.

Americký ministr Austin se nečekaně objevil na Ukrajině

20.11. 10:51

Americký ministr obrany Lloyd Austin neočekávaně dorazil do Kyjeva na druhou návštěvu od začátku ruské invaze loni v únoru. Jeho cílem je podporovat finanční a vojenskou pomoc pro Ukrajinu, i když americké zdroje čelí dalším globálním rizikům, jako je například konflikt mezi Izraelem a palestinským…

Ukrajinská armáda údajně dosáhla největšího postupu od začátku protiofenzívy

19.11. 21:33

Ukrajinská armáda v neděli oznámila, že zatlačila ruské síly tři až osm kilometrů od břehů řeky Dněpr. Pokud je informace pravdivá, jde o první významný postup, kterého se ukrajinské armádě podařilo dosáhnout během její již několik měsíců trvající protiofenzívy.

Ruská armáda zadržuje tisíce Ukrajinců. Druhý den útočila drony na Kyjev

19.11. 11:11

Ukrajinské ministerstvo pro reintegraci uvedlo, že Rusko zadržuje více než 3500 ukrajinských vojáků jako válečné zajatce. Podle serveru Ukrajinska pravda se dnes také Kyjev opět ocitl pod útokem dronů.

Kyjev byl v noci na dnešek opět terčem útoku ruských dronů

18.11. 16:01

Kyjev byl v noci na dnešek opět terčem útoku ruských dronů. Jde o druhý takový incident v tomto měsíci. Podle místní vojenské správy se podařilo sestřelit 29 z 38 bezpilotních letounů. Zatím nebyly hlášeny žádné oběti ani škody, informovala agentura Ukrinform.

EU nejspíš nezvládne dodat Ukrajině slíbený milion kusů munice

14.11. 21:34

Evropské unii se asi nepodaří dodržet dohodu o poskytnutí Ukrajině jednoho milionu kusů dělostřelecké munice. Uvedl to německý ministr obrany Boris Pistorius v úterý v Bruselu.

Jermak: Ukrajinští vojáci získali předmostí na levém břehu Dněpru

14.11. 19:16

Ukrajinská protiofenziva pokračuje, tvrdí šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Vojákům se podle něj podařilo vytvořit předmostí na levém břehu Dněpru. Jermak zároveň ve Washingtonu sdělil, že Rusové mají na Ukrajině trojnásobek vojáků oproti začátku invaze na konci loňského února.

Rusové ostřelovali Cherson, zprávu o údajném ústupu stáhli

14.11. 10:22

Tři lidé přišli o život a nejméně 12 dalších bylo zraněno při ruském ostřelování ukrajinského města Cherson a jeho okolí.

Ukrajinci se musí podle Zelenského připravit na útoky na energetiku

13.11. 10:00

Ukrajina musí být připravena na možnost, že ruská armáda v zimním období opět začne se systematickými dronovými nebo raketovými útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny. Ve svém videoproslovu to v neděli večer prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ruská armáda zesiluje ofenzivní aktivitu na východě Ukrajiny

12.11. 19:29

hrabja44 — dnes v 19:23 Ruská armáda zesiluje útoky na východě Ukrajiny, podle ukrajinských činitelů se snaží získat území kolem Bachmutu a Avdijivky. Ukrajinský velitel Oleksandr Syrskyj prohlásil, že nepřátelské útoky se daří odrážet.

Rusové po čase opět zaútočili na Kyjev, nikomu se nic nestalo

11.11. 17:10

Ukrajinské hlavní město Kyjev se v sobotu ráno stalo poprvé od konce září terčem ruského ostřelování, uvedly místní úřady. Tlaková vlna ze sestřelené rakety v oblasti poškodily několik budov, nikomu se ale nic nestalo.

Česko dalo ukrajinské armádě techniku za více než miliardu korun

11.11. 09:16

Česko darovalo Ukrajině vojenskou techniku v hodnotě asi 1,2 miliardy korun, vyplývá z dokumentu na webu ministerstva obrany. Ukrajina čelí agresi ze strany sousedního Ruska od konce loňského února.

Kyjev chce uspořádat mírový summit o Ukrajině

10.11. 16:40

Světový "mírový summit" o Ukrajině se bude zřejmě konat v únoru 2024, uvedl ve čtvrtek vlivný ukrajinský představitel Ihor Žvovka.

Ukrajina vynaloží polovinu státního rozpočtu na obranu před Ruskem

09.11. 18:41

Více než polovina všech výdajů ukrajinského rozpočtu na příští rok je naplánována na obranu. Takto nastavený rozpočet schválil ve čtvrtek ukrajinský parlament během války rozpoutané v únoru 2022 Ruskem. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Rusové měli zasáhnout civilní loď v přístavu na Ukrajině

08.11. 21:35

Ruské letectvo při vzdušném úderu na přístav v Oděské oblasti zasáhlo civilní loď plující pod liberijskou vlajkou, uvedlo ve středu večer jedno z operačních velitelství ukrajinské armády na telegramu. Lodivod zahynul, zranění utrpěli také tři členové posádky a jeden zaměstnanec přístavu.

Předsedkyně Evropské komise jedná v Kyjevě o vstupu Ukrajiny do EU

04.11. 15:15

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu přicestovala do Kyjeva na neohlášenou návštěvu, kde má jednat o možném rozšíření Evropské unie. Při svém setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským se má zabývat klíčovými otázkami týkajícími se vstupu země do EU. Uvedl to…

Zelenskyj by v příštím roce mohl obhajovat post prezidenta

03.11. 21:25

Na Ukrajině by na jaře příštího roku mohly proběhnout volby hlavy státu. Současný prezident Volodymyr Zelenskyj v současnosti zvažuje všechny plusy a minusy, uvedl šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba v pátek.

Fotogalerie