Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OKD bychom pomohli, ale musí projít insolvencí, řekl miliardář Paukner

OKD, Důl Paskov
OKD, Důl Paskov
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner spolu s podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabízí státu, že budou provozovat černouhelnou firmu OKD. Svou investici ale podmiňují tím, že firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků. Paukner to dnes řekl v rozhovoru s ČTK. Jednání se státem podle něj začínají.

"Jsme připraveni pomoci státu s provozem OKD tak, aby byl co nejefektivnější," řekl Paukner. "Domníváme se, že provozně může OKD fungovat ještě minimálně pět let, pokud nebude mít takzvané dluhy minulosti," dodal. Mateřská společnost New World Resources (NWR) podle něj nyní OKD "vysává" na půjčkách, za které si na úrokových sazbách inkasuje šest až sedm procent. Jde v dnešní době o naprosto netržní úrokové sazby, podotkl. Právě závazky a nevýhodně uzavřené smlouvy mimo jiné na nákup či servis důlních zařízení nebo elektřinu a plyn jsou podle něj důvodem, proč podnikatelé nechtějí do OKD investovat už nyní.

"Pan Paukner a další projevili zájem o jednání. Povedeme je později tento týden nebo začátkem příštího týdne," potvrdil na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády na dotaz ČTK ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj si ale zástupci státu musí nejdříve vyjasnit, zda je možná dohoda se současnými vlastníky. Novým vlastníkem NWR je od února skupina Ad Hoc Group (AHG).

AHG tvrdí, že pokud se situace kolem OKD nevyřeší co nejrychleji, hrozí neřízená insolvence firmy. Je podle ní potřeba nalézt peníze na financování OKD do konce dubna. V úterý proto budou pokračovat jednání AHG se zástupci vlády. Aby se na záchraně OKD podílel stát, navrhla skupina minulý čtvrtek. Návrh podle mluvčího AHG Romana Paříka ušetří minimálně polovinu ze 33 miliard korun, které by prý stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek řekl, že mezi varianty řešení situace OKD patří odkoupení dluhů a akcií mateřské společnosti NWR státem nebo teoreticky i společná firma či jiná participace mezi oběma stranami. Za nejlepší variantu označil "funkční OKD v konkurzu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí a zruší se všechny nevýhodné smlouvy pro OKD".

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů Kč o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

Témata:  OKD NWR

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 10:46

Ruské běsnění na Ukrajině pokračuje. Čtyři mrtví po útoku na Kyjev

Rusové v noci na sobotu opět útočili na sousední Ukrajinu. Zasaženo bylo ukrajinské hlavní město Kyjev, kde místní úřady hlásí nejméně čtyři mrtvé osoby. Další lidé utrpěli zranění. O ruském útoku na metropoli informovala agentura Ukrinform

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.