Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie a železničáři započali akci, kdy budou kontrolovat správné přecházení kolejí

Praha, hlavní nádraží
Praha, hlavní nádraží
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Liberec - Ohromné množství lidí nevyužívá železniční podchody a porušuje zákon při přecházení kolejí. Že hazardují se svým životem většině lidí nedochází. Přes koleje si krátí cestu i před samotnými policisty. Jen za první tři měsíce letošního roku zemřelo na kolejích 14 lidí a dalších 5 v dubnu. Liberecko je proto prvním krajem, kde probíhá společná akce železničářů a policistů.

Ze stovky lidí 34 zaplatilo pokutu, tedy každý třetí. Nejvíc v Jablonci nad Nisou. "Málokdo si asi uvědomí, že i třeba osobní vlak, který jede 80 kilometrovou rychlostí, tak bude za použití všech možných prostředků brzdit ještě 360 metrů. Z toho je jasně patrné, že strojvedoucí v tuhletu chvíli už nemůže dělat nic, vysvětlil mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Marek Illiáš.

"70% z nich byli senioři, kteří asi nejčastěji s policisty diskutovali o tom, proč by měli měnit své návyky a měnit cestu, kterou chodí třeba několik let," popsala výsledky akce policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

10 řidičů na přejezdu nerespektovalo stopku. Železničáři a policisté připravují podobné kontroly i v ostatních krajích.

Témata:  Policie ČR železnice

Související

Aktuálně se děje

9:46

Slovenský hokej smutní. Zemřel slavný útočník Peter Veselovský (†60)

Slovenský hokej zasáhla o uplynulém víkendu smutná zpráva. Ve věku 60 let zemřel slavný útočník Peter Veselovský, který ještě v barvách Československa získal dvě bronzové medaile na velkých akcích. S Košicemi také vybojoval tři ligové tituly. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Pendolino, ilustrační fotografie.

Pendolino na nové trase. České dráhy očekávají, že padne rekord

České dráhy od konce srpna nasadí denně na jeden pár vlaků Jižní expres vysokorychlostní jednotku Pendolino. Nasazení na koridoru mezi Prahou a Českými Budějovicemi umožní nejen zkrácení jízdní doby pro cesty do a z jihočeské metropole, ale také bude znamenat pokoření dosavadního maximálního rychlostního limitu na tuzemské železnici v rámci pravidelného vlakového provozu. Na modernizovaných traťových úsecích se totiž počítá s tím, že Pendolino pojede rychleji než 160 km/h, což je dosavadní traťové maximum v České republice.