reklama

Problém se může týkat formy akcií státního dopravce. Pokud se riziko potvrdí, žádá premiér od ministra návrh řešení. Sobotka to dnes napsal v dopise Ťokovi, který ČTK poskytl mluvčí vlády Martin Ayrer. Vyjádření ministerstva dopravy ČTK shání.

České dráhy zajišťují většinu veřejné dopravy objednávané státem a kraji. Zákon o zadávání veřejných zakázek, který vstoupil v platnost na počátku letošního října, umožňuje zadavateli vyloučit z tendru uchazeče, který nemá výlučně zaknihované akcie.

Vybraný dodavatel bez zaknihovaných akcií by měl být také podle zákona ze soutěže vyloučen. České dráhy podle odborného mluvčího ČSSD pro oblast dopravy Jana Birkeho ale mají ze zákona o Českých drahách akcie v listinné podobě a jejich zaknihování tento zákon brání.

"Z výše uvedených důvodů může reálně hrozit, že aplikací nové povinnosti v nabídkových řízeních budou České dráhy, a.s. vyloučeny ze všech těchto řízení a postupně může dojít k vytěsnění z poskytování veřejných služeb," napsal Sobotka Ťokovi.

Po ministrovi chce premiér vědět, zda je toto riziko reálné, a pokud ano, proč ministerstvo včas neřešilo potenciální vznik této situace a jaké opatření chce k odstranění rizika přijmout.

reklama