Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud rozhodl: Muž půjde za střelbu na exekutory na 12 let do vězení

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Olomouc - Jaroslav Janota z Napajedel na Zlínsku, který loni v lednu, střílel na exekutory, si odpyká 12 let. Trest definitivně potvrdil odvolací Vrchní soud v Olomouci. Muži hrozil až výjimečný trest.

Soudní vykonavatel obžalovanému v jeho bytě panelového domu nejprve ponechal písemnou výzvu, na kterou Janota nereagoval. Exekutoři poté k jeho bytu přišli 12. ledna, zvonili na něj a bouchali a nakonec po delší době násilně dveře otevřeli. Janota se před nimi zamkl v obývacím pokoji, ani tam na jejich klepání a bouchání nereagoval. Poté, co dvojice exekutorů násilně překonala i tyto dveře, namířil na ně pistolí. Oba exekutoři utekli.

Janota pak vystřelil směrem ke vstupním dveřím bytu, u nichž stál jeden z exekutorů, který telefonicky volal policii. Střela ho podle žalobce minula zhruba o tři čtvrtě metru.

Muž, který dříve pracoval u bezpečnostní služby, po domluvě s vyjednavačem policie odevzdal pistoli a otevřel.

Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozsudek zlínského krajského soudu, proti kterému se muž odvolal. Janota odmítl, že by na exekutory mířil, a tvrdil, že šlo o varovný výstřel. Odvolací soud se však ztotožnil s tím, že šlo o pokus o vraždu. Muž půjde za mříže rovněž za vyhrožování s cílem působit na úřední osobu.

Témata:  soudy exekuce střelba

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy