reklama

Podle parte, které na twitteru zveřejnil investigativní novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta, Svoboda zemřel 23. února ve věku nedožitých 69 let.

Ivo Svoboda hned při prvních svobodných volbách v roce 1990 zahájil politickou kariéru kandidaturou na poslance v České národní radě za Občanské fórum. V letech 1998–1999 zastával funkci ministra financí ve vládě Miloše Zemana a v období 1997–1999 byl místopředsedou ČSSD.

Z funkce ministra byl odvolán kvůli podezření z trestné činnosti v době, kdy působil ve firmě Liberta, a. s. V roce 2005 ho pražský vrchní soud společně s jeho poradkyní Barborou Snopkovou odsoudil k pěti letům za vytunelování společnosti Liberta, a. s. Trest si odpykával ve věznicích Všehrdy a Odolov, z výkonu trestu byl podmíněně propuštěn v roce 2008.

Svoboda se Snopkovou podle rozsudku vylákali v roce 1996 od banky IPB podvodem šest miliónů korun. Peníze měly posloužit na provoz Liberty. Ve skutečnosti je ale vyvedli přes společnost Zora Euro a použili na splacení dluhů své firmy Omnia.

Svoboda vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Pracoval nejprve jako vývojový pracovník v ZPA Čakovice a v obchodním zastoupení maďarské firmy Videoton. 

0 komentářů Napište svůj názor

reklama