reklama

Česká republika se podle USA nadále potýká se sociální diskriminací Romů, stigmatizací osob nakažených virem HIV či korupcí. Občané by prý měli začít volit romské zástupce do vysoké politiky a stavět se méně negativně k migrantům.

„Politici včetně prezidenta, vicepremiéra, poslanců, senátorů a regionálních politiků napříč politickým spektrem používají protipřistěhovaleckou rétoriku, ve které jsou muslimové hlavním terčem," uvedlo v dokumentu americké ministerstvo zahraničí.

Zprávu na sociálních sítích zkritizoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Jde samozřejmě ještě o dozvuk práce Obamovy administrativy, která byla oproti té Trumpově vstřícná k migrantům,“ připomíná.

„Obamovská výroční zpráva MZV USA je ostatně složena z fabulací českých politických neziskovek. Ty si Obamova administrativa hýčkala,“ rýpnul si Ovčáček.

Jeho slova zaregistroval také někdejší americký velvyslanec v Praze Andrew Schapiro. „Uklidni se, chlape,“ vzkázal mu prostřednictvím twitteru.

Andrew Schapiro post velvyslance opustil v lednu. Ambasádu vedl dva a půl roku, během kterých se několikrát dostal do sporu s prezidentem Zemanem. O tom, kdo a kdy Schapira v roli velvyslance nahradí, zatím není jasno. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nedávno prohlásil, že je možné, že místo velvyslance zůstane neobsazené poměrně dlouho vzhledem k tomu, že s nástupem Trumpa končí všichni Obamovi političtí velvyslanci, tedy přibližně třetina amerického diplomatického sboru.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama