Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stát potřebuje víc vlastních odborníků na IT bezpečnost, domnívá se Sobotka

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brno - Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je nezbytné, aby státní správa měla více kmenových odborníků na kybernetickou bezpečnost namísto najímání extreních firem.

Premiér tak reagoval na výsledky kontrol, jak je zajištěna kybernetická bezpečnost v jednotlivých institucích státní správy. "Hlavní problém bude zřejmě v personální oblasti. Budeme muset zajistit, aby státní správa měla více odborníků na kybernetickou bezpečnost," uvedl Sobotka na briefingu v Národním centru kybernetické bezpečnosti (NCKB) v Brně.

"V minulých letech byla řada věcí outsourcována, to znamená, že státní správa proto, aby ušetřila na lidech, si najímala externí společnosti zejména v té oblasti IT. A je málo kmenových zaměstnanců v ústředních státních institucích, kteří by měli na starosti tu oblast kybernetické bezpečnosti," dodal.

Výsledky kontrol dosud nejsou známy, podle Sobotky by je ale měla na svém zasedání projednat vláda. "Úroveň jednotlivých úřadů, pokud jde o kybernetickou bezpečnost, byla rozdílná," řekl premiér.

V Brně by měl ještě v létě vzniknout Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), a to vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu, který na počítačovou bezpečnost v Česku dohlíží nyní. Podle Sobotky se nyní čeká až prezident podepíše příslušný zákon, který už Parlament schválil.

Kybernetické útoky jsou na vzestupu. Vládní tým GovCERT eviduje zhruba 100 bezpečnostních incidentů měsíčně. Útoky ze strany státních i nestátních aktérů mohou ohrozit klíčové služby státu, zajištění bezpečnosti a jeho obranyschopnost, ale také soukromé podniky a každodenní život obyvatel.

Témata:  Bohuslav Sobotka kybernetická bezpečnost vláda

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.