Praha - Znalecký posudek k ocenění státního podílu v těžební společnosti OKD nemohl být zpracován kvalitně, protože termín jeho zpracování "naprosto neodpovídal realitě". Před trestním senátem, který projednává kauzu privatizace OKD, to dnes uvedl expert na oceňování podniků Luboš Kluz. Kvůli posudku sedí na lavici obžalovaných znalec Rudolf Doucha, dalšími obviněnými v kauze jsou bývalý místopředseda Fondu národního majetku Pavel Kuta a jeho kolega Jan Škurek.
Doucha svůj posudek vyhotovil za necelý měsíc na základě mandátní smlouvy uzavřené s Fondem národního majetku. "Podle mých zkušeností nebylo možno zpracovat posudek, který by byl kvalitní a který by odpovídal zadání," řekl k dané lhůtě Kluz, autor revizního posudku zadaného soudem.
Podle zadání Douchova posudku měl znalec ocenit podíl akcií v OKD, které držel Fond národního majetku a které představovaly 46 procent kapitálu společnosti. Kluz tvrdí, že jediným správným postupem bylo ocenit podnik jako takový a z toho odvodit cenu předmětného balíku akcií. Doucha však postupoval jinak: ocenil přímo akcie. Mimo jiné nezapočítal majetek dceřiných společností OKD.
Autor revizního posudku dále podotkl, že ocenění velkého podniku trvá samo o sobě čtyři až pět týdnů, ovšem až poté, kdy jsou nachystány veškeré podklady a není potřeba zjišťovat žádné další informace. Upozornil, že v mandátní smlouvě s Fondem národního majetku chybělo datum, k němuž budou konkrétní podklady přichystány.
"Pokud nejsou podklady, termín se automaticky posouvá. Tady ta možnost nebyla a znalec se dostal do prekérní situace," poznamenal. Douchova společnost Vox Consult měla podle Kluze zadavateli říct, že takový úkol není schopna v daném termínu splnit.
Obvodní soud pro Prahu 2 vyčkával na zhotovení revizního posudku déle než rok, pro posouzení obžaloby je klíčový. Státní zástupce tvrdí, že státu vznikla chybným oceněním podílu v OKD škoda nejméně 5,7 miliardy korun.
Doucha trvá na tom, že jeho posudek byl v pořádku. Vinu odmítá, stejně jako Kuta a Škurek. Kuta tvrdí, že Fond národního majetku byl pouhým administrátorem privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu.
Prodej akcií schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse, v níž byl ministrem financí současný premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD). Podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy.
Témata: OKD, privatizace, Rudolf Doucha
Související
12. ledna 2023 13:48
16. prosince 2022 17:17
30. června 2022 16:06
11. dubna 2022 15:59
18. března 2022 16:23
9. listopadu 2021 9:34