Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový úřad pro kyberbezpečnost povede Navrátil, vláda souhlasí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: GOPAS

Praha - Ředitelem nově vznikajícího Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost bude bývalý šéf Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil. Jméno současného zmocněnce pro kybernetickou bezpečnost, které navrhl premiér, dnes schválila vláda. Úřad legislativně vznikne k 1. srpnu vyčleněním z NBÚ.

Premiér Bohuslav Sobotka potvrdil, že Navrátila do čela úřadu navrhne, když jeho jméno podpořil před 14 dny sněmovní výbor pro bezpečnost. Poslanci následně také podpořili záměr, aby úřad měl vlastní rozpočtovou kapitolu. Letos by měly jeho výdaje činit zhruba 214 milionů korun. Návrh předpokládá, že získá 183 milionů korun z rozpočtu NBÚ a dalších 31 milionů z nespotřebovaných výdajů.

Navrátil opustil v únoru po deseti letech místo ředitele NBÚ a byl jmenován vládním zmocněncem pro kybernetickou bezpečnost. V čele NBÚ ho nahradil bývalý šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang. Také Navrátil před příchodem do NBÚ působil v BIS, kde byl náměstkem ředitele pro analytiku. V letech 1996 až 1998 byl poslancem za ODA.

Z dosavadních agend NBÚ bude nový úřad řešit kybernetickou bezpečnost, část problematiky ochrany utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech, kryptografickou ochranu či neveřejné služby v rámci družicového systému Galileo. Kybernetický úřad bude sídlit v Brně. 

Témata:  Bohuslav Sobotka vláda NBÚ kybernetická bezpečnost

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 10:32

Honza Nedvěd se konečně ozval fanouškům. Vysvětlil, proč mlčí ke smrti Františka

Na Honzu Nedvěda už na pódiu moc nenarazíte, ale v červenci jeho fanoušky zaskočilo, že se neozval v den, kdy uplynuly čtyři roky od smrti jeho bratra Františka. Nakonec se lidé dočkali. Populární písničkář dokonce vysvětlil, proč momentálně nevystupuje. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.