reklama

Proti zimnímu období je ale i tak spotřeba stále nízká, vyplývá z vyjádření poskytovatelů energií, které dnes oslovila ČTK. Meteorologové varují před tím, že teploty se dnes mohou v Česku vyšplhat až k 38 stupňům Celsia.

Alternativní dodavatel Centropol Energy uvedl, že očekává během tropů u svých zákazníků proti dnům s průměrnou teplotou zvýšení spotřeby o šest až devět procent. "České domácnosti nevyužívají klimatizace v takovém rozsahu, jako je tomu v zahraničí. U portfolií s větším podílem podnikatelů či větších průmyslových podniků bude navýšení určitě vyšší," uvedl manažer nákupu elektřiny společnosti Milan Velner.

"Pro dnešní den počítáme s téměř o šest procent větší dodávkou než před týdnem ve stejný den, kdy se ochladilo a teplota byla zhruba 20 stupňů Celsia," doplnila mluvčí dalšího alternativního dodavatele Bohemia Energy Hana Novotná.

Drtivá většina dodavatelů už dříve ČTK sdělila, že spotřeba elektřiny v Česku se v letních měsících v průběhu let postupně zvyšuje. Podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) činila například loni v srpnu hrubá spotřeba elektřiny, jež zahrnuje i elektřinu spotřebovanou při výrobě a ztráty v sítích a v přečerpávacích vodních elektrárnách, 5,5 terawatthodiny (TWh), meziročně o zhruba procento více. Proti srpnu 2009 jde o nárůst o téměř osm procent.

Dodavatelé se shodují, že zvýšená spotřeba elektřiny v létě se přesto nevyrovná zimním měsícům. Podle dat ERÚ například v letošním lednu, který byl nejchladnější od roku 2006, spotřebovali Češi 7,5 TWh elektřiny. Hrubá spotřeba za celý loňský rok činila 72,4 TWh, meziročně o dvě procenta více.

Loading...
reklama