Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Olomoucký vrchní soud zrušil rozsudek nad mužem, který vědomě šířil HIV

Soud, ilustrační fotografie
Soud, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Olomouc - Vrchní soud v Olomouci zrušil rozsudek nad Pavlem Sousedíkem, který si měl za vědomé šíření viru HIV odpykat osm let.

Obžalovaný je HIV pozitivní od roku 2005, dříve si léčil i syfilis. U zlínského krajského soudu, který vynesl původní osmiletý trest, řekl, že se HIV nakazil, když poskytoval první pomoc při dopravní nehodě.

Podle státního zástupce Lea Foltýna nakazil Sousedík v červnu 2013 ve svém bydlišti 34letého muže a v říjnu 2014 měl nechráněný pohlavní styk s 45letým mužem v hotelu v Brně. Druhý z mužů nebyl podle Foltýna nakažen jen shodou šťastných náhod.

Vinu na nakažení mladšího z poškozených Sousedík odmítl. Tvrdí, že žádný sex s ním neměl. Nechráněný pohlavní styk s druhým z mužů přiznal s tím, že ho o své nemoci informoval. Rozsudek krajského soudu označil Sousedík za zaujatý a na místě se odvolal.

Předsedkyně senátu krajského soudu Iveta Šperlichová označila Sousedíkovo jednání za sobecké, zavrženíhodné a nezodpovědné.

Případ se nyní po zásahu vrchního soudu vrací k novému projednání, uvedla Česká televize. Spis zatím neobdrželi všichni účastníci, soudkyně proto nechtěla důvod zrušení verdiktu komentovat.

Témata:  soudy HIV (RNA virus z rodu lentivirus) Olomouc

Související

Aktuálně se děje

21. března 2026 4:00

Počasí překvapí, naznačují modely. Blíží se zajímavá meteorologická situace

V Česku se zhruba za týden dočkáme zajímavé meteorologické situace, avizují meteorologové. Očekává se ochlazení, které zvýší pravděpodobnost sněžení na horách a přechodně i ve středních polohách. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy