Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi vyšli do ulic. Demonstrovali proti Babišovi a Zemanovi

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Nesouhlas s politikou prezidenta Miloše Zemana a a předsedy ANO Andreje Babiše byl hlavním tématem demonstrace s názvem "Pánové, končíme!", která se dnes večer konala před Pražským hradem. Její účastníci zpola zaplnili prostranství před arcibiskupským palácem.

Organizátoři demonstrace v čele s Šárkou Kružíkovou varovali před tím, aby se k moci dostali populisté typu Babiše nebo Tomia Okamury. Podle Kružíkové je třeba zabránit tomu, aby se premiérem stal "agent (komunistické) Státní bezpečnosti, který je trestně stíhaný pro dotační podvody". Ve stejném duchu byla i závěrečná projekce promítaná na průčelí Salmovského paláce.

Babiš je stíhán v kauze Čapí hnízdo kvůli podezření z neoprávněného čerpání dotací EU. Slovenský ústavní soud nedávno zrušil verdikt, podle kterého byl Babiš v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně, a případ vrátil na začátek. Zeman je přesto ochoten Babiše jmenovat premiérem, pokud jeho hnutí vyhraje volby.

Filozof Václav Němec varoval před tím, že volby mohou být cestou k likvidaci demokracie, pokud zvítězí tyranie většiny nebo tyranie populistů, kteří většinou manipulují. Doporučil "hrobaře vyprovodit svinským krokem".

Účastníci protestu se distancovali také od Zemanova prohlášení, že ruská anexe ukrajinského Krymu je už neměnnou záležitostí. Stejně jako vláda a Senát odmítli, že by toto prohlášení bylo oficiálním postojem ČR. Směrem k Hradu ukázali anglicky psané nápisy, že "Česká republika není Miloš Zeman".

Na shromáždění byly k vidění i další protizemanovské a protibabišovské transparenty. Na jednom z nich byl nápis: "Serou vás vaše děti? Volte ANO a poserete jim život!"

Další podobná akce by se měla podle organizátorů konat ve čtvrtek na Malostranském náměstí v Praze.

Témata:  demonstrace demonstrace proti Zemanovi a Babišovi

Související

Aktuálně se děje

22. února 2026 19:03

Rozhodlo prodloužení. Zlato při návratu hráčů z NHL vydřeli Američané

Na závěr 25. her zimní olympiády se již tradičně pod pěti kruhy v zimním provedení konalo velké hokejové finále. Došlo v něm k očekávanému zámořskému souboji mezi Kanadou a USA, což se čekalo především díky účasti hráčů z kanadsko-americké NHL na těchto hrách. Celý turnaj nabídl skvělý hokej, možná ten nejlepší za posledních 12 let, a finále nezůstalo v tomto ohledu pozadu. Byl to zápas vyrovnaný natolik, že ho muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se trefil Jack Hughes a potvrdil tak, že v tomto utkání byly Spojené státy přeci jenom o špetku lepší. Po posledním světovém šampionátu tak tedy vyhrávají i olympiádu a potvrzují svoji nadvládu nad světovým hokejem. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy