Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie vyšetřovala smrt Ransdorfa

Miloslav Ransdorf (KSČM)
Miloslav Ransdorf (KSČM)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Pražská policie odložila prošetřování okolností úmrtí europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM). Politik zemřel ve věku 62 let v lednu 2016 poté, co ho záchranná služba převezla do Institutu klinické a experimentální medicíny. Měl cukrovku a stěžoval si, že švýcarská policie mu po určitou dobu odpírala léky.

O prošetření smrti usilovala politikova rodina, která skon dávala do souvislosti s Ransdorfovým zadržením ve Švýcarsku.

"Prošetřování tohoto případu bylo koncem prázdnin ukončeno odložením, neboť nebyly zjištěny skutečnosti, které by dokládaly, že došlo k čemukoli protiprávnímu," sdělil policejní mluvčí Tomáš Hulan bez dalších podrobností.

Švýcarští policisté zadrželi Ransdorfa a tři Slováky v prosinci 2015 v curyšské bance, a to kvůli údajným majetkovým deliktům. Ransdorf, který v souvislosti s případem pozastavil členství v levicové frakci Evropského parlamentu, odmítal, že by se dopustil čehokoli nezákonného. S bankou chtěl prý jen navázat komunikaci. Švýcarská prokuratura následně trestní řízení zastavila.

Policisté ze Švýcarska odmítli v únoru 2016 tvrzení vdovy Vlasty Ransdorfové, že při zacházení s politikem pochybili. Uvedli, že zadržený byl po vyšetření shledán schopným vazby a že po dobu zadržení byl pod dohledem lékaře, který mu poskytl veškeré potřebné léky. Vdova naopak tvrdí, že manžel léky nedostal buď vůbec, nebo je dostal v nedostatečném množství. Kvůli zvýšenému tlaku měl prý zdravotní potíže, stráže se ale nedovolal.

Pražská policie v minulosti zkoumala okolnosti úmrtí dalšího politika - někdejšího premiéra Stanislava Grosse (ČSSD), a to na základě trestního oznámení sociálnědemokratického poslance Richarda Dolejše na neznámého pachatele. Ani v tomto případě nenašla důvody pro zahájení úkonů trestního řízení, což oznámila loni v lednu. Gross dlouhodobě trpěl zřejmě amyotrofickou laterální sklerózou. Dožil se 45 let.

Témata:  Miloslav Ransdorf úmrtí

Související

Aktuálně se děje

2. února 2026 20:23

Klempíř si pozve umělce, kteří řečnili na demonstraci na podporu Pavla

Tisíce Čechů v neděli demonstrovaly v centru Prahy na podporu prezidenta Petra Pavla v souvislosti se sporem mezi hlavou státu a ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé). Na pódiu vystoupili i několik umělců, se kterými si chce promluvit ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Boris Šťastný

Ministr Šťastný vyzval veřejnost: Choďte po schodech. Nabízí cedule zdarma

Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný dnes v budově Poslanecké sněmovny zahájil novou osvětovou kampaň zaměřenou na podporu zdravého životního stylu. Iniciativa nese název „Zdraví je drahé, schody jsou zdarma“ a jejím cílem je motivovat občany k častějšímu zařazení přirozeného pohybu do jejich všedních dnů. Ministra při představení projektu podpořili také předseda dolní komory Tomio Okamura, její první místopředseda Patrik Nacher a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.