Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soudcovská unie se bouří. Nesouhlasí s tím, aby vláda znovu měnila kárná řízení

Ministerstvo spravedlnosti ČR
Ministerstvo spravedlnosti ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Soudcovská unie nesouhlasí se záměrem vlády Andreje Babiše (ANO) upravit kárné řízení se soudci a státními zástupci. Ministerstvo spravedlnosti již před devíti lety zavedlo do kárného řízení zásadní změny.

V dokumentu, který ministři schválili v pondělí, věnuje vláda oblasti práva a spravedlnosti jednu stranu z dvaatřiceti.

"Současná právní úprava podle našeho názoru umožňuje efektivní vedení kárného řízení a je účinným kontrolním i represivním nástrojem. V právní úpravě lze nalézt dílčí nedostatky, které je však možno řešit bez problémů změnou stávajícího zákona," sdělila prezidentka unie Daniela Zemanová, která působí u Nejvyššího správního soudu, pod nějž problematika kárných řízení spadá.

Šéfka profesní organizace připomněla, že už před deíti lety došlo na velké změny - například to, že řízení je pouze jednostupňové a že polovinu členů kárných senátů tvoří jiní právníci než soudci.

"Předpokládáme tedy, že ministerstvo buď otevřeně pojmenuje, v čem spočívají tak závažné nedostatky právní úpravy, kterou před relativně krátkou dobou samo vytvořilo, nebo nebude narušovat stabilitu systému kárného řízení," podotkla Zemanová.

Vláda chce také předložit nový zákon o soudech a soudcích, který "zavede transparentní pravidla pro přípravu, výběr, hodnocení, vzdělávání a kariérní postup soudců". Norma má zřejmě navázat na vyhlášku a instrukci ministra Roberta Pelikána (ANO), kterými se předsedové krajských soudů budou muset řídit od příštího roku.

Vláda slibuje také předložení léta diskutovaných nových zákonů o státním zastupitelství a o soudních znalcích, které v minulém volebním období narazily na odpor ve Sněmovně. "Znalci a lepší pravidla pro výběr soudců jsou evergreen, ale dokud nebude alespoň návrh zákona, asi není co komentovat," uvedl k tomu mluvčí Unie státních zástupců Ondřej Šťastný.

Témata:  Ministerstvo spravedlnosti ČR Robert Pelikán vláda

Související

Aktuálně se děje

28. března 2026 21:46

27. března 2026 21:49

Dobré zprávy od rodiny Lenky Filipové. Chystá se návrat na pódia

Lenka Filipová na podzim vyděsila blízké i fanoušky, když utrpěla vážný úraz a skončila v péči lékařů. V posledních měsících tak naprosto pochopitelně koncertuje. Dcera hudebnice ale nyní naznačila, že slavná maminka se ještě letos vrátí na pódia. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Andrej Babiš

Ceny pohonných hmot kvůli mně klesají, chlubí se Babiš

Premiér Andrej Babiš dnes na sociálních sítích oznámil první pozitivní výsledky své nedávné kritiky namířené proti vysokým cenám pohonných hmot. Podle jeho slov hlavní provozovatelé čerpacích stanic na dálnici D1 zareagovali na jeho výzvu a začali zlevňovat. Konkrétně uvedl, že cena nafty u těchto klíčových hráčů klesla o dvě koruny na litr, tedy z původních 51,90 Kč na současných 49,90 Kč.