Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exšéf Tatry dostane od státu odškodnění

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Brno - Odvolací Krajský soud v Brně dnes pravomocně potvrdil dřívější rozsudek městského soudu, podle kterého stát musí zaplatit bývalému šéfovi automobilky Tatra odškodné 315.000 Kč plus úroky z prodlení jako náhradu za neoprávněné zadržení a trestní stíhání.

Ronald Adams poukazoval na to, že obžaloba z podplácení ohledně zakázek pro českou armádu negativně ovlivnila jeho osobní i profesní pověst.

Někdejší předseda představenstva a generální ředitel Tatry byl z podplácení obviněný v srpnu 2012. Vyšetřovatelé tvrdili, že na brněnském veletrhu v roce 2009 nabídl tehdejšímu náměstkovi ministerstva obrany Martinu Bartákovi 20 milionů korun za to, že úřad v budoucnu zadá Tatře další armádní zakázky.

Hrozilo mu až pětileté vězení, soud však Adamse v roce 2013 pravomocně zprostil viny. Adams poté chtěl po státu jako odškodné pět milionů korun, ministerstvo spravedlnosti mu jako zadostiučinění za trestní stíhání přiznalo v roce 2014 celkem 120.000 korun.

Městský soud v Brně ale o dva roky později částku po žalobě na stát navýšil na 315.000 korun se zhruba osmiprocentním úrokem z prodlení, v polovině roku 2016 tak celková částka činila 435.000 korun. Rozsudek soudu nebyl pravomocný, zástupce státu se proti němu odvolal. Brněnský krajský soud letos v polovině ledna původní rozsudek potvrdil. Stát může podat dovolání.

"Spravedlnost sice funguje pomalu, ale je dobrá zpráva, že v České republice se nakonec spravedlnosti člověk domůže," vzkázal Adams.

Témata:  Ronald Adams odškodnění Tatra soudy

Aktuálně se děje

1. července 2025 10:10

Usmíření je konečně na obzoru. Hvězdy z klanu Vondráčkových na jednom pódiu

Všichni dobře víme, že Helena Vondráčková je tetou Lucie Vondráčkové. Také se ale ví, že rodinné vztahy jsou pošramocené, protože prvně jmenovaná dokonce vedla soudní spor se svým bratrem, otcem Lucie. Nyní se ale objevil náznak usmíření. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy