Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud odročil jednání ve sporu mezi OKD, Citibank a NWR

OKD, Důl Paskov
OKD, Důl Paskov
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Ostrava - Krajský soud v Ostravě odročil jednání v incidenčním sporu mezi insolvenčním správcem Leem Loudou, společností Správa pohledávek OKD (dříve OKD) a britskými společnostmi Citibank, New World Resources N. V. (NWR) a NWR Holdings B. V. Firmám NWR a NWR Holdings se totiž nepodařilo doručit předvolání. Vyplývá to z informací v Insolvenčním rejstříku. Případ se týká uznání pohledávek Citibank vůči bývalému OKD.

Jednání v Ostravě se mělo konat příští týden. Loni v listopadu přitom už soud zrušil přípravné jednání, které se tehdy mělo v kauze konat. Důvodem bylo rovněž nedoručení předvolání stejným firmám.

Soudkyně Simona Pittermannová nyní konstatovala, že po opakovaných urgencích českého ministerstva spravedlnosti sdělilo britské ministerstvo, že na doručovacím soudě v Británii předmětná předvolání ani další doručované písemnosti nejsou, přestože soud v únoru jejich převzetí potvrdil. Soudkyně uvedla, že podle následné dohody ostravského soudu a ministerstev obou zemí bude opětovné předvolání doručeno pod kontrolou ústředních orgánů členských států, které řeší otázku doručování podle nařízení Evropského parlamentu a rady.

Jednání nařízené na příští týden soud odročil na říjen. Pro případ, že by se ani v tomto termínu jednání nekonalo, určil soud i termíny na duben a září příštího roku. "V případě, že se některý z účastníků k jednání nedostaví a včas nepožádá o odročení jednání z důležitého důvodu, může být jednáno a rozhodnuto v jeho nepřítomnosti," uvedla soudkyně.

Těžební společnost OKD skončila v roce 2016 v úpadku a věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun. Insolvenční správce ale pohledávky za většinu této částky popřel. Věřitelem s největšími neuznanými pohledávkami je Citibank, která přihlásila dvě pohledávky dohromady za více než deset miliard korun. Jde o dluhopisy, které vydala v roce 2014 společnost NWR, jež byla majitelem OKD, a společnost OKD za ně ručila. Citibank zastupuje držitele dluhopisu.

Citibank podala na OKD a Loudu žalobu, ve které se domáhá, aby soud platnost pohledávek uznal. Louda poté podal odpůrčí žalobu, v níž chce, aby smlouvy, za které OKD ručilo, prohlásil soud za právně neúčinné. Soud obě žaloby spojil do společného řízení.

V roce 2016 akcionáři NWR schválili dobrovolnou likvidaci firmy, OKD se k ní přidala s pohledávkou zhruba 22,672 miliardy korun. Právě OKD ale byla jediným větším majetkem NWR. OKD už podala i žalobu na NWR N. V. a jejího tehdejšího spolumajitele Zdeňka Bakalu. Mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku po nich žádá přes 24,5 miliardy korun.

V OKD se dál těží černé uhlí a i se zaměstnanci z dodavatelských firem tam nyní pracuje okolo 9500 lidí. Doly ale letos prostřednictvím své společnosti Prisko převzal stát. V původní společnosti OKD, která změnila název na Správce pohledávek OKD, zůstaly pohledávky za bývalými majiteli a závazky vzniklé předtím, než se firma dostala do úpadku.

Témata:  OKD NWR CitiBank

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.