Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud odročil jednání ve sporu mezi OKD, Citibank a NWR

OKD, Důl Paskov
OKD, Důl Paskov
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Ostrava - Krajský soud v Ostravě odročil jednání v incidenčním sporu mezi insolvenčním správcem Leem Loudou, společností Správa pohledávek OKD (dříve OKD) a britskými společnostmi Citibank, New World Resources N. V. (NWR) a NWR Holdings B. V. Firmám NWR a NWR Holdings se totiž nepodařilo doručit předvolání. Vyplývá to z informací v Insolvenčním rejstříku. Případ se týká uznání pohledávek Citibank vůči bývalému OKD.

Jednání v Ostravě se mělo konat příští týden. Loni v listopadu přitom už soud zrušil přípravné jednání, které se tehdy mělo v kauze konat. Důvodem bylo rovněž nedoručení předvolání stejným firmám.

Soudkyně Simona Pittermannová nyní konstatovala, že po opakovaných urgencích českého ministerstva spravedlnosti sdělilo britské ministerstvo, že na doručovacím soudě v Británii předmětná předvolání ani další doručované písemnosti nejsou, přestože soud v únoru jejich převzetí potvrdil. Soudkyně uvedla, že podle následné dohody ostravského soudu a ministerstev obou zemí bude opětovné předvolání doručeno pod kontrolou ústředních orgánů členských států, které řeší otázku doručování podle nařízení Evropského parlamentu a rady.

Jednání nařízené na příští týden soud odročil na říjen. Pro případ, že by se ani v tomto termínu jednání nekonalo, určil soud i termíny na duben a září příštího roku. "V případě, že se některý z účastníků k jednání nedostaví a včas nepožádá o odročení jednání z důležitého důvodu, může být jednáno a rozhodnuto v jeho nepřítomnosti," uvedla soudkyně.

Těžební společnost OKD skončila v roce 2016 v úpadku a věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun. Insolvenční správce ale pohledávky za většinu této částky popřel. Věřitelem s největšími neuznanými pohledávkami je Citibank, která přihlásila dvě pohledávky dohromady za více než deset miliard korun. Jde o dluhopisy, které vydala v roce 2014 společnost NWR, jež byla majitelem OKD, a společnost OKD za ně ručila. Citibank zastupuje držitele dluhopisu.

Citibank podala na OKD a Loudu žalobu, ve které se domáhá, aby soud platnost pohledávek uznal. Louda poté podal odpůrčí žalobu, v níž chce, aby smlouvy, za které OKD ručilo, prohlásil soud za právně neúčinné. Soud obě žaloby spojil do společného řízení.

V roce 2016 akcionáři NWR schválili dobrovolnou likvidaci firmy, OKD se k ní přidala s pohledávkou zhruba 22,672 miliardy korun. Právě OKD ale byla jediným větším majetkem NWR. OKD už podala i žalobu na NWR N. V. a jejího tehdejšího spolumajitele Zdeňka Bakalu. Mimo jiné kvůli nepřiměřenému rozdělování zisku po nich žádá přes 24,5 miliardy korun.

V OKD se dál těží černé uhlí a i se zaměstnanci z dodavatelských firem tam nyní pracuje okolo 9500 lidí. Doly ale letos prostřednictvím své společnosti Prisko převzal stát. V původní společnosti OKD, která změnila název na Správce pohledávek OKD, zůstaly pohledávky za bývalými majiteli a závazky vzniklé předtím, než se firma dostala do úpadku.

Témata:  OKD NWR CitiBank

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.