reklama

Zrušení karenční doby je i v programovém prohlášení případné menšinové vlády ANO a ČSSD. Proplácení by mělo podle dokumentu začít od července příštího roku, nemocní by měli dostávat 60 procent platu. Vláda by také měla projednat možnosti kompenzací zaměstnavatelům.

Hnutí ANO původně připouštělo jiné parametry. Dávalo přednost variantě, podle níž by nemocní dostali první tři dny 30 procent platu a zaměstnavatelé by propláceli první až 11. den stonání místo nynějšího čtvrtého až 14. dne. Druhá možnost předpokládala 60procentní nemocenskou současně se zavedením vyšších odvodů pro zaměstnance.

Občanskému demokratovi Janu Bauerovi, jenž návrh na zamítnutí podal, vadí zejména nesouhlas zaměstnavatelů s obnovou náhrad v prvních dnech nemoci. Předlohu označil za evergreen současné levice, je podle něho nešťastná a lidem příliš nepomůže. Ke kritikům se přidali i Pavel Juříček a Miloslav Janulík (oba ANO). Podnikatel Juříček má novelu za "ekonomicky nesmyslný koktejl" a populismus, míří podle něho proti všem firmám. Janulík tvrdí, že i nynější systém lidé zneužívají a zrušení karenční doby by zneužívání podle něho ještě prohloubilo.

Naopak Piráti a také Hana Aulická Jírovcová (KSČM) zrušení karenční doby v debatě podpořili. "Je to zásadní podpora našim zaměstnancům," řekla Jírovcová. Komunisté ale podle ní nesouhlasí s navrhovanými kompenzacemi pro zaměstnavatele. Zaměstnavatelům i osobám samostatně výdělečně činným by se podle návrhu snížily o 0,2 procentního bodu odvody na nemocenské pojištění.

Zaměstnanci by podle novely ČSSD dostávali i v prvních třech dnech 60 procent platu, náklady by nesl zaměstnavatel. Rozpočtové dopady autoři novely odhadli zhruba na 2,6 miliardy korun ročně.

Nyní nedostávají zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nic. Náhradu mzdy poskytuje od čtvrtého do 14. dne nemoci za pracovní dny zaměstnavatel, a to tři pětiny průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

V minulém volebním období zanesla tehdejší vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL obnovu náhrady mzdy v prvních třech dnech nemoci do koaliční smlouvy. Podmínkou byla shoda v tripartitě, která nenastala. Sněmovna tehdy nakonec zamítla návrh na zrušení karenční doby, jak jej sepsali poslanci KSČM. Zamítnutí prosadily kluby ANO a ODS. Obdobná senátní předloha s říjnovými sněmovními volbami takzvaně spadla pod stůl.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama