reklama

List The Guardian přinesl příběh paní Renaty, na kterém poukázal na problematiku exekucí. Ze situace pak podle něj těží exekutorské a jiné vymahačské firmy, což jen dlužníky vede k nedůvěře v demokracii a v úřady.

Tvůrce exekuční mapy Radek Hábl deníku The Guardian řekl, že je zajímavé, že největší podporu v loňských prezidentských volbách měl Miloš Zeman v regionech, kde mají obyvatelé nejvíce problémů se splácením závazků. Zeman totiž dlužníky opakovaně obviňuje z toho, že si za svou situaci mohou jen oni sami. V těchto regionech jsou úspěšní i populisté.

K tématu se vyjádřil i mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. „Fantazie “levicově liberálního” Guardianu. A zároveň součást dělostřelecké PR přípravy na vznik “nového” politického subjektu v ČR, který se bude tvářit nesmírně prolidově a přitom půjde jen o další probruselský “levicově liberální” FAKE,“ poznamenal v souvislosti s článkem mluvčí Hradu.

Článek na sociálních sítích sdílela také nezisková organizace Člověk v tísni. „Situace, která nemá v Evropě obdoby: téměř milion občanů v exekuci, velká část z nich bez výhledu, že své dluhy zvládnou do konce života splatit. @guardian, zvlášť poukazuje na to, že právě teď svítá dlužníkům naděje v podobě zákona o oddlužení,“ uvedla neziskovka na twitteru.

reklama