reklama

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček označil demonstrace, které kritizovaly premiéra Andreje Babiše (ANO) a nově jmenovanou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, za podobné těm, které podpořily komunistický puč v roce 1948. V  čem přesně spočívala podobnost s tehdejšími dělnickými podporovateli komunistické strany neuvedl.

V jiných případech se však Jiří Ovčáček na hlas lidu rád odvolává. Například v případě počtu voličů prezidenta. Opakovaně uvedl číslovku 2 853 390 voličů Miloše Zemana. Právě na voliče prezidenta prezidenta se mluvčí často odkazuje, pokud dojde ke kritice některého z kontroverzních kroků prezidenta, i když se nejedná o drtivou většinu z 10, 5 miliónů obyvatel České republiky.

Dvojího přístupu k hlasu lidu si povšiml i uznávaný novinář České televize Marek Wollner.Když demonstrují příznivci SPD, je to hlas lidu, když se protestuje kvůli obavám před změnami v justici, je to únor 1948. Mluvčí Ovčáček opět baví kroucením reality," napsal na Facebooku Wollner. 

Novinář si také připoměl angažmá Ovčáčka v komunistickém tisku. Jeho metody mu připoměly jednostranou demagogii minulého režimu.

"Lid je podle něj jen takové shromáždění, které podporuje Hrad a moc; ostatní jsou nepřátelé a připravují puč. Definice, která má s komunismem tolik společného, kolik s ním má společného redaktor komunistických Haló novin - toho času v hradních službách," napsal Wollner. Připoměl tek, že komunistickou terminologií hradní mluvčí často používá.

reklama