reklama

O oprávněnosti zásahu, který vedl až k pádu tehdejší vlády Petra Nečase a patří k nejkontroverzněji vnímaným akcím útvaru, je dodnes přesvědčený, byť vyšetřování v několika liniích trvá velmi dlouho.

"Další věci jdou k soudu, obžaloby jsou připravené, rozsah zajištěných materiálů, které se musely dokončit, musely se dotáhnout do konce, právní pomoci ze Švýcarska, byly obsahově hrozně moc náročné pro naše lidi, kteří je zpracovávali," uvedl Šlachta.

V kauze údajného uplácení bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra nechtěl Šlachta komentovat informace z médií, že by mohl být Nečas a manželkou obžalován. "Nechtěl bych se ke konkrétním jménům vyjadřovat, ale můžu říci, že se tam blíží rozhodnutí," řekl.

Tuto linii vyšetřování, kdy se bývalí zákonodárci podle žalobců vzdali svých mandátů za příslib výnosných míst ve státních firmách, podle Šlachty kriminalisté nevzdali navzdory rozhodnutí Nejvyššího soudu. Jak budou státní zástupci postupovat, ale neuvedl.

Nejvyšší soud v roce 2013 stíhání exposlanců zrušil s odvoláním na poslaneckou indemnitu. Loni se stát Šnajdrovi, Fuksovi i Tluchořovi za stíhání a vazbu veřejně omluvil, každému patří také statisícové odškodné. Nečasová v této kauze neuspěla u Ústavního soudu se stížností na trestní stíhání a vazbu.