reklama

Opoziční poslankyně tak reaguje na to, že nový ředitel civilní rozvědky Petr Mlejnek disponuje prověrkou na stupeň tajné a o vyšší má zatím zažádáno. Mlejnek měl zároveň kontakty s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupčním případu Dozimetr. Poslanecký klub ANO proto bude dnes večer rozhodovat o tom, zda vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.

"Dnes se svými kolegy z bezpečnostního výboru vkládám do systému novelu zákona o zpravodajských službách, která přináší tu změnu, že pokud se někdo stane šéfem zpravodajských služeb, musí nastupovat do této funkce s prověrkou přísně tajné," řekla Mračková Vildumetzová. "Zároveň tuto prověrku mu nesmí dělat jeho podřízení, ale Národní bezpečnostní úřad (NBÚ)," dodala.

Předseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) na tiskové konferenci uvedl, že to považuje za vysoce odbornou věc, k níž by se měli vyjádřit přímo zpravodajské služby a jejich právníci. "Bez jejich vyjádření bych si nedovolil spekulovat. Toto je věc, která se bytostně týká bezpečnosti České republiky," doplnil.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na dnešním zasedání výboru poznamenal, že o návrhu lze vést debatu. Zpravodajské služby ale podle něj obvykle chtějí mít svého šéfa prověřeného i po vlastní linii. Dává to podle něj logiku i kvůli vnitřním bezpečnostním standardům služby. Nebrání se diskusi například o tom, zda má provádět duplicitní prověrku i NBÚ.

Vláda neshledala minulý týden důvody k Mlejnkovu odvolání kvůli kontaktům s Redlem. Musí ale získat bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Šéf ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) před týdnem dopisem vyzval předsedu vlády Petra Fialu (ODS) k odvolání Rakušana. Ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) totiž jmenuje a odvolává se souhlasem vlády právě ministr vnitra. Fiala pro to nevidí důvod, vláda podle něj v případném hlasování o nedůvěře uspěje. Babišovu výzvu premiér označil za snahu o odvedení pozornosti od jeho vlastních afér.

Podle Mračkové Vildumetzové bylo obvyklým postupem, že před jmenováním nového policejního prezidenta nebo šéfa zpravodajské služby představil tento nominant svoji koncepci sněmovnímu bezpečnostnímu výboru. V případě Mlejnka se tak podle ní nestalo.

Případ Dozimetr je spojen s Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Vedle Redla v něm čelí stíhání například bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.