Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena dálničních známek poroste i příští rok, řekl Kupka

Martin Kupka
Martin Kupka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

"Je důležité, abychom, podobně jako v Rakousku, zohlednili inflaci při stanovení budoucí ceny. Je to osvědčený postup, který nám umožňuje vyhnout se častým zásahům do ceny... Zvýšení by mělo nastat opět od ledna 2025," uvedl Kupka.

Konkrétní výpočet bude ministr zveřejňovat podle vývoje inflace ve druhé polovině letošního roku. "Současný ukazatel inflace je příznivý, přesahuje dvě procenta. Očekáváme tedy relativně malý nárůst ceny dálničního kuponu," dodal ministr. Cena by měla být stanovena na celé stokoruny.

Od 1. března cena roční dálniční známky stoupla z 1500 na 2300 korun. Naopak desetidenní kupon zlevnil o 40 korun na 270 korun a měsíční kupon nyní stojí 430 korun místo původních 440 korun. Nově byla zavedena i jednodenní dálniční známka za 200 korun.

Tyto změny v cenách dálničních známek přišly po 12 letech stagnace cen. Kupka zdůraznil, že pokud by se cena ročního kuponu zvýšila v souladu s inflací, stála by více než 2500 korun. "Snažili jsme se najít rozumnou úroveň ceny s ohledem na postupující čas a rozšiřování dálniční sítě," uvedl ministr dopravy.

Plán na pravidelné upravování ceny dálničních známek podle inflace ministr Kupka nastínil již v polovině února během své návštěvy ve Františkových Lázních. Tehdy také novinářům sdělil, že by měla postupně klesat i úleva u dálničních kuponů pro hybridní a elektrická vozidla.

Témata:  dálniční známky Martin Kupka

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy