Volných ubytovacích kapacit je v hlavním městě přes léto dostatek, vyšší poptávku portály i hoteliéři očekávají v září a říjnu. Významnou skupinou hostů jsou nadále Češi, ubytování rezervují ale většinou pouze na víkendy. Někteří provozovatelé hotelů sledují úbytek služebních cest.

Meziroční inflace dosáhla v červnu podle Českého statistického úřadu 17,2 procenta, proti květnu to bylo o 1,2 procentního bodu více. Plyn zdražil ve srovnání s červnem loňského roku o 57,8 procenta, cena elektřiny stoupla o 31,6 procenta.

Šíření koronavirové nákazy a související omezení v cestování, kdy turismus zasáhl velký úbytek zahraničních návštěvníků, významně srazily ceny ubytování v Praze. Hotely podle manažera portálu Hotel.cz Milana Petra nabízely i doplňkové služby jako třeba volné vstupenky do muzeí. "Nyní ubytování opět zdražuje. V červenci ceny stouply o sedm procent v porovnání s rokem 2020 a v srpnu dokonce o 17 procent," uvedl Petr.

Průměrná cena za víkendový pobyt podle ředitele portálu Slevomat Ladislava Veselého stoupla meziročně o zhruba 300 korun na asi 3200 korun. "Češi se v posledních dvou letech zaměřili při dovolených hlavně na tuzemsko. I když se letos naplno rozcestovali do všech možných destinací, tak Česku zůstávají věrni i nadále," řekl. Doplnil, že prodeje za červenec zaostaly za těmi z loňského prvního prázdninového měsíce přibližně o pět procent.

Portál Hotel.cz zaznamenal nejvyšší obsazenost pražských hotelů v květnu a červnu, kdy byly naplněny až z 80 procent. "Najít pokoj na určitý termín bylo téměř nemožné," uvedl Petr. Každé léto podle něj nastává v hlavním městě pokles zájmu a stejné je to i letos.

Přestože hostů ze zahraničí v pražských hotelech přibývá, počty jsou nižší než v době před pandemií. Hoteliéři jsou proto rádi za trvající zájem českých cestovatelů. Jiří Maťocha z hotelu Adeba ovšem upozornil, že většina Čechů rezervuje ubytování výhradně na víkendy nebo v průběhu konání kulturních a sportovních akcí. "Všední dny Češi obsazují z rekreačních důvodů minimálně. Většinou se jedná o služební cesty. Z důvodu restrukturalizace většiny firem během pandemie již ale pracovních pobytů také není tolik, kolik dříve bývalo standardem," dodal.