reklama

"Stojím za opatřeními, které jako vláda děláme. Zcela OTEVŘENĚ je ale nutné přiznat nedostatek roušek a respirátorů. Miliony kusů zdravotnického materiálu by měly dojít v řádu dnů, přesto však cítím potřebu se za vládu OMLUVIT veřejnosti," uvedl Zaorálek. Podle něj i proto ČSSD už dříve na vládě navrhovala vyhlášení nouzového stavu. Kabinet tak učinil ve čtvrtek.

Dnes přistál v Šen-čenu vojenský speciál, který má do ČR dopravit 150.000 rychlotestů na nový typ koronaviru. Letadlo by se mělo vrátit ve středu. Z Číny chce stát dovézt také roušky, respirátory i další testy. Přivézt by je měla letadla doporavce Smartwings.

Babiš v pondělí řekl, že letadla by měla odletět dnes a ve středu. Do ČR by měla dopravit mimo jiné dar od skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nebo objednávky ministerstva vnitra.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes uvedl, že jeho resort má v Číně zajištěných přes 30 milionů roušek, šest milionů respirátorů, 250.000 ochranných obleků a brýlí a další zdravotnický materiál. Ministerstvo obrany podle něj pracuje na zajištění dopravy ukrajinským letounem An-124.

Policisté a hasiči jsou připraveni distribuovat respirátory, roušky a další ochranné prostředky poté, co objednané zásilky ze zahraničí dorazí do České republiky. "Máme hotový plán, a jakmile respirátory, roušky a další prostředky dorazí, tak budeme schopni je velmi rychle - ve spolupráci s kraji - distribuovat," uvedl Hamáček. 

Krizový štáb vnitra jednal také o situací na hraničních přechodech. "Ukazuje se velká komplikace v oblasti nákladní dopravy a musíme přijímat opatření, jak být připraveni na to, kdyby došlo k uzavření hranic mezi Českou republikou a Polskem či Slovenskem pro nákladní dopravu. Nicméně zatím se žádná takováto informace nepotvrdila," uvedl Hamáček.

O půlnoci z neděle na pondělí začal platit zákaz cestování českých občanů kamkoli do zahraničí. Cizinci naopak nesmějí do České republiky. Pro přepravu zboží hranice zůstaly otevřené, například před hraničním přechodem do Polska v Náchodě ale byla dnes ráno kolona dlouhá přibližně 24 kilometrů. Přechod v Náchodě je jediným v Královéhradeckém kraji, kde lze česko-polskou hranici překročit.

Hamáček doplnil, že jinak je situace na hranicích klidná. "Občané respektují pokyny policie a nedochází k zásadním problémům. To samé platí pro oblasti, které jsou z rozkazu hygieny uzavřeny. Policisté postupují podle pokynů hygieniků a snaží se zajistit, aby byl omezený pohyb dodržován," dodal ministr. Kvůli vyššímu počtu nakažených hygienici v pondělí uzavřeli nejméně na 14 dní 21 obcí na Olomoucku a Kynici na Havlíčkobrodsku.

reklama