Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští politici reagují na dohodu o brexitu: Podle Petříčka končí nejistota

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Twitter

Dnešní dohoda mezi EU a Velkou Británií o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období po brexitu znamená podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) konec nejistoty. Ministr věří, že se jedná o dobrou zprávu, podle něj je ale potřeba nyní pročíst 2000 stran textu.

Uzavření dohody, kterou ještě musí schválit Evropský i britský parlament, dnes oznámili britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

"'Štědrovečerní dohoda' mezi EU a Británií znamená konec nejistoty. Čeká nás dva tisíce stran čtení a analýz, věřím ale, že to je dobrá zpráva," uvedl Petříček. Podle něj od 1. ledna nastanou velké změny, ale jsou pro ně jasně daná pravidla. Ministra mrzí, že skončí program Erasmus pro studium na vysokých školách v Británii.

„Štědrovečerní dohoda“ mezi EU a Británií znamená konec nejistoty. Čeká nás 2 tisíce stran čtení a analýz věřím ale, že to je dobrá zpráva. Od 1.1. nás čekají velké změny, pravidla jsou ale dána. Dohodu teď musí schválit @Europarl_CS. Osobně mě mrzí konec #Erasmus v ??#BrexitDeal pic.twitter.com/BYfqQqIs5P

— Tomáš Petříček (@TPetricek) December 24, 2020

Díky dohodě budou mít podle eurokomisařky Jourové občané i firmy potřebnou jistotu a stabilitu. "Britové rozhodli o odchodu z EU, což je pro nás všechny svým způsobem prohrou. Dohoda ale znamená snížení negativních dopadů a otevření budoucí spolupráce mezi Velkou Británií a EU," napsala na twitteru.

Za důležitou pro firmy i občany označil dohodu na twitteru také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Občanům podle něj zaručuje většinu práv a možností žít, pracovat a studovat ve Velké Británii jako před brexitem.

Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy je jedná jeden z nejrozsáhlejších právních textů v evropské historii, který reguluje všechny možné oblasti včetně rybolovu. Na twitteru napsal, je jen velmi málo času na důkladné prozkoumání textu.

Témata:  Tomáš Petříček Brexit Mikuláš Peksa Věra Jourová Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy