reklama

Chytrá karanténa bude fungovat za předpokladu, že nakažený koronavirem dá souhlas, aby z údajů z jeho mobilního telefonu a platební karty vznikla mapa jeho pohybu z posledních dní. Díky tomu se pak snadněji odhalí, s kým přišel do styku a koho mohl potenciálně nakazit. K těmto lidem pak budou vyjíždět armádní týmy k testování. Jihomoravský kraj je první, kde se systém zavádí. Podle Křivánka by mohly některé věci začít fungovat už po víkendu, poté bude možné využívat takzvané mapové podklady.

Podle Křivánka se zatím věc přípravuje. "Máme asi deset armádních mediků a deset členů výjezdových týmů z armády. Vše se připravuje tak, aby se to mohlo po Velikonocích spustit," uvedl. Podle něj by se po víkendu mohly k přípravám na chytrou karanténu připojit i další kraje.

Armádní medici se zapojili na pracovišti krajské hygienické stanice jako proškolení operátoři callcentra. Armádní týmy zatím nejezdí k pacientům identifikovaným na základě chytré karantény, ale připojují se k domácím odběrovým týmům. Domácí týmy vyjíždějí přímo k pacientům, které k odběrům vyberou hygienici nebo praktičtí lékaři. Zamezuje se tak tomu, aby lidé hromadně chodili do nemocnic na testování. Týmy vyjíždějí z Brna, ale také ze Znojma nebo Kyjova. Kromě toho si pracovníci zapojení do chytré karantény připravují potřebnou počítačovou techniku.

V Jihomoravském kraji bylo dnes ráno podle stránek ministerstva zdravotnictví 234 potvrzených případů nákazy koronavirem. V ČR bylo ráno 3869 potvrzených případů, 46 úmrtí a 71 lidí se z onemocnění COVID-19 vyléčilo.

reklama