Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Deník N: Policisté v kauze Dozimetr získají spolupracujícího obviněného

Policie ČR, ilustrační fotografie.
Policie ČR, ilustrační fotografie.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Podnikatel Pavel Dovhomilja by měl v takzvané kauze Dozimetr, která se týká údajného ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku, brzy získat status spolupracujícího obviněného. Na konci roku absolvoval jeden z posledních výslechů a dozorující státní zástupce nyní rozhodl, že s ním dohodu oficiálně uzavře, informoval dnes Deník N s odkazem na několik nejmenovaných zdrojů.

S policií navíc začal spolupracovat další aktér případu, někdejší náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Tomáš Knížek, který ale nepatří mezi víc než desítku obviněných kolem kolem podnikatele Michala Redla a bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Dovhomilja byl podle zdrojů Deníku N na policejním výslechu před Vánoci a nyní se jen čeká na podpis dohody. Policii už koncem června přiznal, že se podílel na činnosti zločinecké skupiny a v případu opakovaně vypovídal.

Status spolupracujícího obviněného je významný pro samotné obviněné, pro které může znamenat i nižší trest u soudu, ale i pro vyšetřovatele, kterým usnadňuje prokazování trestných činů. Pro získání tohoto statusu musí obvinění splnit několik zákonných podmínek. Jednou z nich je přiznání se k tomu, co je jim kladeno za vinu. Dále musí státnímu zástupci sdělit skutečnosti, které významně přispějí k objasnění spáchaných skutků.

Kromě Dovhomilji začal s policií podle Deníku N spolupracovat také bývalý náměstek pro informatiku VZP Tomáš Knížek, který v kauze v tuto chvíli stíhaný není. I on však podle policie pomáhal Redlově skupině, konkrétně měl být v kontaktu s Dovhomiljou a podnikatelem Pavlem Kosem, kteří jsou v kauze obviněni.

Knížek podle zdrojů Deníku N policii popsal, jak skupina v největší tuzemské pojišťovně prosazovala své zájmy. Sám Knížek se k tomu vyjadřovat nechtěl. V letech 2019 až 2021, kdy nastoupil do vedení VZP, působil v Dovhomiljově spolku Open-source aliance, který se zabýval hlavně zaváděním takzvaného otevřeného softwaru.

Redlova skupina podle vyšetřovatelů po společnostech, které pojišťovně dodávají IT služby, požadovala provize. A zároveň měla "vyhrožovat stávajícím dodavatelům VZP ČR, že v případě neposkytnutí této provize prosadí, aby ze strany VZP ČR, konkrétně náměstka ředitele pro informatiku Ing. Knížka, došlo k přezkoumání stávajících smluvních vztahů a k následnému vypovězení smlouvy, v důsledku čehož by stávajícím dodavatelům vznikla majetková újma," napsala policie v dokumentu ke kauze Dozimetr. Knížka však dosud z ničeho neobvinila.

Policie v kauze Dozimetr stíhá více než deset lidí. Organizovaná skupina kolem Redla a Hlubučka podle kriminalistů systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Většinu stíhaných policie viní právě z účasti na organizované zločinecké skupině a z přijetí úplatků. Obviněni jsou i podnikatelé, kteří podle vyšetřovatelů úplatek předali.

Témata:  Policie ČR kauza Dozimetr

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 12:55

Kim Kardashian šokována: North přebírá prim v popularitě

Kim Kardashian byla překvapená, když zjistila, že její dcera North West je o 18 procent populárnější než zbytek rodiny. Northino vystoupení v muzikálu Lví král přitáhlo obrovskou pozornost, s miliardami impresí a neuvěřitelnou mediální hodnotou. Kim je na její úspěch velmi pyšná a vtipně dodala, že se bude muset postarat, aby ji North nezastínila.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.