Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala: Návrh na zatykač na Netanjahua je děsivý a absolutně nepřijatelný

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta společně s vůdci Hamásu je podle premiéra Petra Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný.

"Návrh hlavního prokurátora ICC vydat zatykač na představitele demokraticky zvolené vlády společně s vůdci islamistické organizace je děsivý a naprosto nepřijatelný. Nesmíme zapomínat, že to byl Hamás, kdo v říjnu zaútočil na Izrael a zabil, zranil a unesl tisíce nevinných lidí v pondělí na sociální síti X.

Dodal, že právě tento nevyprovokovaný teroristický útok vedl k současné válce v Gaze a utrpení civilistů v Gaze, Izraeli i Libanonu.

Hlavní prokurátor ICC v pondělí uvedl, že požádal soudce ICC o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta, ale i na vůdce palestinského militantního hnutí Hamas: Jahjá Sinwára, Muhammada Dajfa a Ismáí.

Podle zprávy agentur DPA a AFP Kahn argumentoval, že jsou důvody domnívat se, že nesou trestní odpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.

Trojice vůdců Hamasu by podle Khana měla být obviněna z vyhlazování, vraždy, braní rukojmí, znásilnění a sexuálního napadení ve vazbě. Netanjahu a Galant by měli být obviněni z vyhlazování a vyvolávání hladomoru jako způsobu vedení války včetně odmítnutí dodávek humanitární pomoci a úmyslného zaměření se na civilisty v konfliktu.

Témata:  Benjamin Netanjahu ICC Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 21:55

Zelenskyj by měl být prezidentem až do konce války, přeje si to většina Ukrajinců

Více než dvě třetiny Ukrajinců, konkrétně 70 procent, je pro, aby byl Volodymyr Zelenskyj prezidentem až do konce války. Ukázal to průzkum Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie. Podle šetření ale klesl počet lidí, kteří podporuje prezidentovu politiku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy