Vstupní podmínky si chce Havlíček o víkendu ještě vyjasnit s ministerstvem financí, v pondělí v podvečer chce konečný návrh předložit vládě. Havlíček to dnes řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání kabinetu. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza dnes ČTK sdělil, že jednání se zástupci podnikatelů budou pokračovat v neděli večer.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Havlíčka navrhuje, aby kritériem pro čerpání z dotačních titulů byl jako dříve pokles obratu o 50 procent za určité období letošního roku v porovnání se stejnou dobou roku 2019. Podnikatelé podle něj žádají hranici pro vstup 30 procent. V takovém případě podle Havlíčka nebude ale podpora tak vysoká.

V COVID 2021 měli podnikatelé nárok na příspěvek 500 korun na zaměstnance a den omezení, u COVID Nepokryté náklady získali pomoc až na 60 procent nepokrytých nákladů. S pomocí v takové výši nemohou podnikatelé podle Havlíčka počítat, pokud budou moci podporu získat při poklesu tržeb o 30 procent. O jakou část by byly dotace nižší, neuvedl.

Kritérium třicetiprocentního propadu platí podle Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků a živnostníků například v Rakousku a Německu. Pokud se vláda při přijímání přísnějších opatření inspiruje v těchto zemích, měla by to stejné udělat i v případě náhrad, řekl ČTK dříve. Dnes doplnil, že jednání s ministrem Havlíčkem jsou "konstruktivní a férová". Ministr podle něj přislíbil jednotlivé varianty prověřit u ministerstva financí. Stále vidí šanci v prosazení propadu tržeb o 30 procent coby vstupní podmínky pro využití pomoci. Příslušné argumenty podle něj profesní svazy předložily.

Profesní svazy dále dlouhodobě žádají o obnovení programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, mezi požadavky je také snížení daně z přidané hodnoty u nejvíce zasažených odvětví na pět procent, a to od ledna příštího roku na další dva roky.

Vláda nově schválila, že od pondělí budou moci stravovacích, ubytovacích a dalších služeb využívat jen očkovaní a lidé, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19. Uznávat se až na výjimky nebudou antigenní ani PCR testy.