Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hnutí ANO by vyhrálo volby, jeho podpora ale klesá

Volební štáb hnutí ANO
Volební štáb hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Podle posledního průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT) by opoziční hnutí ANO vyhrálo volby do Sněmovny, avšak jeho podpora klesla o čtyři procentní body na 34,5 procenta. Na druhém místě by se umístila ODS s 16 procenty hlasů, zatímco třetí příčku by obsadili Piráti s 10,5 procenta. Do Sněmovny by se dostalo také hnutí SPD s osmi procenty hlasů a STAN s 6,5 procenta.

Vládní strany TOP 09 a lidovci by nedosáhli na pětiprocentní hranici. Pokud by vládní strany kandidovaly v koalici Spolu (tvořené ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), volilo by je 21,5 procenta lidí, zatímco ANO by mělo 35,5 procenta.

Hnutí ANO si dlouhodobě udržuje první pozici v průzkumech. Před měsícem dosáhlo rekordní podpory 38,5 procenta, nyní však kleslo o čtyři procentní body.

Některé vládní strany si oproti minulému průzkumu polepšily. Občanští demokraté by získali o 1,5 procentního bodu více hlasů, Piráti si polepšili o jeden procentní bod. Opoziční hnutí SPD by si naopak polepšilo o procentní bod méně. STAN by volilo 6,5 procenta lidí, což je o půl procentního bodu méně než předchozí měsíc.

Ostatní strany by se do Sněmovny nedostaly. TOP 09 by získala 4,5 procenta hlasů, lidovci tři procenta. Stejný výsledek by dosáhli sociální demokraté a komunisté. Přísaha a Svobodní by obdrželi 2,5 procenta hlasů, zelení a strana PRO by získali o půl procentního bodu méně. Průzkumu agentury Kantar se mezi 18. březnem a 5. dubnem zúčastnilo 1015 respondentů. 

Témata:  volební preference Hnutí ANO

Aktuálně se děje

22. května 2024 20:26

Odměna za teror. Netanjahu odsoudil rozhodnutí uznat Palestinu jako stát

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil ve středu rozhodnutí Irska, Norska a Španělska uznat Palestinu jako stát a uvedl, že jde o odměnu za teror. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy