reklama

Podle platného opatření, které ukládá i další zákazy a omezení, mohou v klubech, diskotékách a dalších podobných zařízeních tančit jen očkovaní či testovaní lidé a provozovatelé by měli "aktivně bránit shromažďování" ve vzdálenosti menší než 1,5 metru. Regulace tance se netýká svateb či karů.

Podle Pavla Řehoře z klubu Metro se nelze divit tomu, že mnoho lidí opatření ignoruje, když se jim nedá rozumět. "Je absurdní, že po koncertu, pro který jsou nastavena jen nejzákladnější opatření a při kterém se tančit může, by velká část hostů měla náš klub opustit, aby při reprodukované hudbě tančili jen ti očkovaní, s rozestupy jako při spartakiádě," uvedl Řehoř.

"Dlouho jsme s ostatními kluby sdruženými v Brněnské asociaci clubové hudby uvažovali, jak s nařízeními ministerstva zdravotnictví naložit. Všechny naše kluby se maximálně snaží vyhovět racionálním požadavkům na dezinfekci, roušky, testy a doufáme, že očkování nám pomůže komplikovanou situaci zvládnout. Nemůžeme ale zajistit to, aby hosté v klubech netančili, a fungovat v prostředí neustálých změn předpisů," řekl Martin Kozumplík z Kabinetu múz.

Kluby v návrhu poukazují také na nedostatek pravomoci a odůvodnění, iracionalitu opatření bez zohlednění aktuální epidemické situace a také na skutečnost, že uložená opatření jsou sice prezentovaná jen jako omezení, ale ve výsledku provoz klubů znemožňují.

Přezkoumávání opatření přijímaných podle pandemického zákona patří v posledních měsících k hlavním agendám Nejvyššího správního soudu. Opakovaně ve svých rozhodnutích poukazoval na nezákonnost některých opatření, zejména kvůli chybějící opoře v zákonech a kvůli nedostatkům v odůvodnění. Apeloval také na srozumitelnost a sdělnost jednotlivých opatření.