Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová.
Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.
"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.
Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.
Diplomaté ze zemí, jejichž občané při incidentu zahynuli, dlouhodobě tlačí na Írán, aby více spolupracoval na vyšetřování a aby rodinám obětí vyplatil finanční kompenzace.
Objasnění okolností sestřelu dlouho blokoval spor o analýzu dat z letových záznamníků. Teherán, který vyšetřování formálně vede, nebyl schopen data získat, a to i kvůli výrazně poničeným záznamníkům. Islámská republika se nejprve snažila získat ze zahraničí potřebné vybavení, na konci června ale francouzský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA) oznámil, že Írán souhlasí s vydáním záznamníků.
Práce na obnovení a stažení dat ze dvou černých skříněk, které zaznamenávají letové údaje a hovory v kokpitu, začnou podle BEA 20. července v Paříži. Přítomen bude i tým z Kanady, která má mimořádný zájem na vysvětlení události, neboť při neštěstí zahynulo i 57 kanadských občanů.
Témata: Írán, letecké nehody
Související
18. listopadu 2024 9:20
9. listopadu 2024 9:15
5. listopadu 2024 22:12
4. listopadu 2024 14:45
1. listopadu 2024 11:46
27. října 2024 12:15